Sigiriya, buddhistický klášter nebo Ravanův palác?

Existují místa, které jsou obklopené příběhy, a pak jsou místa, která vyprávějí příběh. Skalní pevnost Sigiriya na Srí Lance splňuje tak trochu oba případy a jen těžko byste posuzovali, který ji vystihuje víc. Někteří věří, že jde o místo bývalého významného buddhistického kláštera, zatímco ostatní věří legendám, které tvrdí, že jde o pozůstatky Ravanova paláce.

Sigiriya, jak ji známe dnes, představuje obrovskou skalní pevnost na vrcholu Lví skály, která je často označována jako sedmý div světa. Historické záznamy uvádějí, že pevnost patřila králi Kassapovi, který vládl celé Srí Lance. Není ale jasné, jaký byl pravý účel pevnosti, zde se historické záznamy rozcházejí. Některé uvádí pevnost, jako místo, kde měl Kassapa svůj trůn a odkud vládl. Na druhou stranu existují záznamy, které uvádějí, že Sigiriya byla pro krále místem potěšení, ten měl totiž pověst „playboye“.

Mnoho historiků věří, že pevnost má spojitost s Ravanou, který byl ve srílanské mytologii považován za velkého vládce. Předpokládá se, že vrchol náhorní plošiny byl místem majestátného paláce Ravany, vyrobeného z masivního zlata. Měl ho vytvořit Kuber, Bůh bohatství. Ačkoliv když se na toto místo vydáte, budete si skutečně připadat jako v jiném světě. Architektura tohoto místa předešla svou dobu.

K pevnosti vede přibližně 1000 schodů. Na vrcholu Lví skály si budete připadat jako v oblacích. Sigiriya je opravdu obrovským areálem. Velkolepé zahrady se drží striktních geometrických pravidel, všechny cesty jsou vystavěny do pravých úhlů. Protikladem k těmto symetrickým zahradám je pak Zahrada kamenů a Terasová zahrada. Zde je plno obřích balvanů, které samozřejmě nejsou uspořádány dle žádných pravidel. Jsou zde také obrovská sršní hnízda, a spatříme zde také desítky makaků.

Podle archeologických nálezů žili první lidé na vrcholku skály už v pravěku. O tom, že tu lidé žili velmi dávno, svědčí i četné kresby na stěnách skály. Dodnes jsou zde čitelné v místě dlouhém 140 a vysokém 40 metrů. Autoři na nich zachytili asi 500 žen a bohyň. Několik staletí před Kristem tu prý býval i klášter. Ruiny, které si dnes prohlížejí turisté, kteří vystoupají na obrovskou vrcholovou plošinu, pocházejí však „až“ z pátého století našeho letopočtu.

Zdroj: tt

Sdílet: