Šest úžasných výhod meditace

Meditace je mezi lidmi stále populárnější. Přemýšleli jste někdy nad tím, v čem tkví výhody meditace? Proč se k ní tolik lidi obrací? Proč je dobré sedět se zavřenýma očima a uzamknout se ve vlastním světě?

Většinou se lidé k praktikám meditace obracejí v době, kdy už si nedokáží poradit se stresem a najít cestu ven ze začarovaného kruhu negativních myšlenek a emocí. Meditace však není jen praktikou pro tyto účely. Jde spíše o univerzální metodu pro každého, kdo chce žít zdravěji, spokojeněji a mít lepší vztah sám se sebou a ostatními.

Díky meditaci lépe poznáte své tělo a získáte více energie. Konečně dáte průchod své podstatě a můžete být sami sebou. A věřte, že být sám sebou v obtížných i příjemných chvílích, přináší mnoho výhod. Jaké výhody tato praktika ještě přináší?

Meditace zvyšuje vaši odolnost proti stresu

Praxe meditace snižuje množství stresového hormonu. Díky tomu se naše tělo snáze zotavuje a odpočívá. Když jsme pak vystaveni stresové situaci, jsme schopni snížit míru stresu mnohem rychleji a efektivněji než osoba, která nemedituje.

Výzkum také ukázal, že pravidelná meditace také zvyšuje naší celkovou odolnost vůči stresu. Jen tak něco vás nevyvede z míry. Jednoduše nepodléháte stresu.

Více empatie k sobě i ostatním

Meditační praktiky také aktivují spojení v mozku, která jsou zodpovědná za pozitivní emoce, empatii a laskavost. Usnadňuje nám vcítit se do ostatních a přistupovat k nim s větší laskavostí. Má velmi pozitivní vliv na vztahy i vaše okolí vás začne vnímat jako přátelštější osobu.

Více motivace k cvičení

Zajímavé je, že meditující lidé mají větší sklony k fyzickým aktivitám a jsou v nich i vytrvalejší. Meditace totiž pomáhá harmonizovat tělo i mysl a také očišťuje od negativních myšlenek. Díky meditaci získáte více sebevědomí, což vede k větší ochotě starat se o vaše zdraví.

Jak sami asi víte, je těžké pustit se do cvičení, když je vaše mysl plná negativních a kritických myšlenek. Na druhou stranu, pokud chceme mít pěknou postavu a zdravé tělo, musíme pravidelně cvičit a meditace nás v tom podporuje. Stále více osobních trenéru doporučuje holistický přístup k péči o zdraví – fyzické cvičení, správná strava, strečink a meditační cvičení.

Méně výkyvů nálady a úzkosti

Meditace se také doporučuje lidem, kteří trpí úzkostí, mají fóbie nebo jsou emočně na dně. Každodenní meditace pomáhá těmto lidem vybalancovat své emoce a uklidnit se. Bylo nejednou prokázáno, že meditace pozitivně ovlivňuje části mozku odpovědné za stres a úzkost. Díky tomu můžete pociťovat větší klid a emoční stabilizaci.

Lepší kvalita spánku

Nezáleží vůbec na tom, v jakou denní dobu se rozhodneme meditovat. V každém případě pozitivně ovlivňuje spánek a celkovou hladinu energie. Můžete také meditovat v noci v posteli, díky čemuž usnete rychleji a hlubším spánkem.

Meditace uklidňuje nervový systém a uvádí naše tělo a mysl do příjemného stavu relaxace. V noci se tak nebudete probouzet a budete mít i klidnější sny.

Mladší vzhled

Vzhled naší pokožky souvisí s emočním stavem mysli. Pokud podléháte stresu, pociťujete úzkost a deprese, odráží se to na vaší pokožce. Zhoršuje se vám krevní oběh, máte pobledlou pleť a dokonce se může objevit i kožní onemocnění.

I když budete používat tu nejlepší kosmetiku, pokud se nebudete starat o své zdraví zevnitř, nikdy nedosáhnete mladistvého a svěžího vzhledu.

Souhrn

Meditace má tedy pozitivní vliv na téměř každou oblast našeho života. Pomáhá nám lépe se starat o své zdraví, udržuje v našem těle klid a pohodu, a v neposlední řadě má i blahodárný vliv na náš vzhled.

Sdílet:
Loading...