Ruské město Ozjorsk bylo po desetiletí utajováno. Nad důvodem zůstává rozum stát

Město nebylo na mapách, nebylo na žádných dopravních značkách a jeho obyvatelé oficiálně neexistovali. Ruské město Ozjorsk, jeho obyvatelé a jeho poslání byli desetiletí tajným projektem Sovětského svazu. Poznejte jeho příběh, ze kterého vás zamrazí.

Černobyl není jediné Ruské město, které je uzavřeno. Město Ozjorsk byl první sovětský projekt, ve kterém vyráběly plutonium. Tento projekt byl tajný a veřejnost celá desetiletí netušila, že takové město nebo komplex na výrobu plutonia existuje. Se zakládáním tajných míst přišel už Stalin a dodnes bylo odtajněných 42 uzavřených míst. Až mráz běhá po zádech z toho, že pravděpodobně existuje ještě 15 takových oblastí, které stále nejsou odtajněny.

V roce 1945 začalo přibližně 40 tisíc vězňů z 12 pracovních táborů ve spolupráci s jadernými fyziky stavět podzemní jaderné zařízení. Vězni pracovali s vidinou zkrácení trestu, mohli se rozhodnout mezi 25 lety těžké práce na Sibiři nebo 5 let v podzemí Ozjorsk. První jaderný reaktor postavily za 18 měsíců a následně pracovali na výstavbě okolí. Vězni netušili, že si podepsali trest smrti. Při vystavení se tak rozsáhlé radiaci nemohl nikdo z nich přežít déle než pět let, natož aby se dostali na svobodu. V roce 1947 bylo založeno město Ozjorsk, které bylo ohraničené dvojitým ostnatým plotem, ale na mapu se dostalo až v roce 1994.

Ozjorsk se stal rodištěm sovětského programu atomových zbraní a také jedním z nejkontaminovanějších míst na planetě. Mezi lety 1945 a 1957 jaderná fabrika uvolnila velké množství radioaktivní látky do okolí. Nebezpečný odpad se dostal i do nedaleké řeky a pravděpodobně i do Arktického oceánu. Vědci předpokládají, že radioaktivní kontaminace je dvoj až trojnásobně intenzivnější než po nehodě v Černobylské jaderné elektrárně.

V roce 1957 se v Ozjorsk jaderném závodě stala nehoda. Nesprávně uskladněný podzemní tank s tekutým jaderným odpadem explodoval a kontaminoval desítky tisíc kilometrů čtverečních okolního území. Přibližně 470 tisíc lidí bylo vystaveno radiaci a následně mnoho lidí zemřelo na rakovinu vyvolanou právě radiací.

Navzdory zdravotním rizikům, které život v Ozjorsk přináší, 80 tisíc obyvatel města na utajené období v uzavřeném městě nevzpomínají špatně. Sověti všechno před nimi zahladili pod koberec a tři desetiletí popírali, že by se cokoliv životu ohrožujícího ve městě událo.

Lidé, které přestěhovali do uzavřeného města, mohli využívat privilegia, o jakých mohli ostatní obyvatelé Sovětského svazu pouze snít. Dobře placená práce, kvalitní vzdělání a pěkné bydlení byly v Ozjorsk samozřejmostí. Na rozdíl od jiných koutů Sovětského svazu, v Ozjorsk si lidé žili jako v bavlnce a měli všeho dostatek, včetně exotického ovoce, sladkostí, kvalitního oblečení a parfémů. Žili v přesvědčení, že jsou vyvolení a byli pyšní na to, kde mohou žít.

Ozjorsk je domovem už více, než tří generací lidí a také většiny jaderných zásob Ruska. Je zvrácené, že mnozí obyvatelé si dodnes pochvalují život na místě, které je přezdívané “Hřbitov Země”.