Rotující lasery by nám mohly umožnit cestování časem, tvrdí uznávaný fyzik

4.5/5 - (2 votes)

Fyzik Ronald Mallett věří, že rotující laserová smyčka dokáže ohnout čas natolik, aby bylo dosaženo cestování napříč časem. Svou myšlenku dovedl tak daleko, že navrhl prototyp, který ji má otestovat.

Doba, kdy odborníci reálně zkouší, jak cestovat časem je tu. První stroj, který by to měl dokázat, se právě snaží vyvinout fyzik Ronald Mallett. Myšlenka cestování časem ho doprovází už od dětství a neslábne ani dnes, kdy jemu 77 let. Fyzik věří, že klíčem k jeho snu je laserová smyčka, která dokáže ohýbat čas.

Dokázat myšlenku cestování časem nebude lehký úkol. Fyzikální zákony to jednoduše nedovolují. Objevují se však teorie, jako například teorie relativity a červích děr, které to umožňují. Zmíněné modely jsou ale založeny na spekulacích vyžadujících podmínky, kterých s naší současnou technologií jednoduše nemůžeme dosáhnout. Cestování časem je tak běžné pouze ve sci-fi filmech a v odborných kruzích je jednoduše nemožné vzhledem k tomu, co dnes o vědě víme.

Mallet však tvrdí, že našel mezeru. Pracuje s myšlenkou vytvoření umělé černé díry, která by mohla generovat gravitační pole, jež by vytvořilo časové smyčky a možnost cestovat časem. Alespoň takto se vyjádřil v nedávném článku pro deník The Guardian.

Fyzik pro The Guardian říká: „Světlo může vytvářet gravitaci, a pokud gravitace může ovlivnit čas, pak světlo samo může ovlivnit čas. Řekněme, že právě teď máte před sebou šálek kávy. Začněte míchat kávu lžičkou. Přesně tohle dělá rotující černá díra. V Einsteinově teorii spolu prostor a čas souvisí. Proto se tomu říká časoprostor. Takže, protože se černá díra točí, způsobí to časovou deformaci. A tento komplexní koncept musí někde začít.“

Před několika lety Mallett také prohlásil: „Bratři Wrightové nepostavili jen letadlo. Nejprve postavili aerodynamický tunel, aby určili optimální konfigurace křídel letadel. Pokud jde o stavbu stroje času, aerodynamický tunel by měl být postaven také před letadlem.“

Ronald Mallett a jeho prototyp stroje času

Vytvořil svůj vlastní „stroj času“

Fyzik tedy vytvořil svůj prototyp stroje. Věřte, že to opravdu může fungovat. Nicméně, ještě to nezkusil a pokud ano, nemůže se vrátit tak daleko, jak by chtěl. Místo toho tvrdí, že cestování zpět v čase je omezeno na okamžik vytvoření smyčky. Nemáme však ztrácet naději.

Jak sám Mallett říká: „Předpokládejme, že jsem toto zařízení již měli před několika lety a nyní máme léky, které mohou vytvořit COVID. Představte si, že bychom dokázali přesně předpovědět, kdy dojde k zemětřesení nebo tsunami. Já jsem této možnosti otevřel dveře.“

Ačkoliv fyziky naznačuje, že cestování časem je nemožné, existují odborníci, kteří přemýšlejí nad rámec těchto zákonů, jako právě Mallett a kteří se své teorie snaží i ověřit. Je tedy možné, že v nějaké garáži dosáhne brilantní myslitel svého cíle a jednoho dne nás překvapí.

Sdílet: