Roatán: Česká vesnice v Karibiku aneb i Česko má své moře

V Karibském moři nedaleko severního pobřeží Hondurasu, se nacházejí „Ostrovy Zálivu“. Pod tímto názvem si můžete představit také tři hlavní ostrůvky Roatán, Guanaja a Útila. Právě Roatán se považuje za největší z nich, přitom jeho rozloha činí pouhých 125 km2. Rozlohou nevelký ostrov ukrývá ale mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho historie je plná dobrodružných příběhů, v nichž vystupují indiáni, piráti, kolonizátoři, otroci, nájezdníci, pašeráci a v posledních deseti letech i Češi.

Ostrov svým tvarem připomíná dlouhou rybu, své jméno získal podle původní indiánské osady Roa. Indiánský kmen zde žil poklidným životem rybářů a farmářů. Na základě četných archeologických nálezů v této oblasti, se odborníci domnívají, že populace indiánů v předkolumbovské době dosahuje asi 1000 jedinců. Mezi artefakty byly také jednoduché keramické předměty, které odhalují styl jejich života.

Vrak lodi zdobící pobřeží ostrova Zdroj: Pixabay.com

Život na ostrově se změní s příjezdem mořeplavce Kryštofa Kolumba roku 1502. Během své čtvrté objevitelské výpravy dopluje k pobřeží „Ostrovů Zálivu“, konkrétně zakotví na Guanaje. Chvíli na ostrově sbírá poznatky o indiánské kolonii a rázem se idylka místního života změní. Španělé totiž vidí v indiánech skvělé otroky. V roce 1516 zajmou okolo 300 indiánů a převážejí je jako otroky do Havany na Kubě. Indiáni se ale nevzdávají a během plavby se vzbouří a převezmou velení na lodi, aby se mohli vrátit zpět za svými rodinami. Bohužel odplata Španělů připraví o život více než 500 indiánů a zbytek se pod strachem podvolí otrokářské práci na plantážích a farmách.

Není vesnice jako vesnice

Uvítací tabule, označující území Čechů na Roatánu. Zdroj: Instagram

Právě díky nestálé historii dnes na Roatánu žijí obyvatelé mnoha národností. Mezi těmi, kteří přišli poměrně nedávno, jsou i Češi, jež na ostrově se značným úsilím budují malý česko-karibský ráj. Od roku 2008 se na východním pobřeží ostrova, přibližně v jeho polovině, buduje česká vesnice, kde nechybí ani pravé české pivo a pivovar pro jeho výrobu. Od té doby přijíždějí na Roatán všichni ti, kteří touží celý život po tom, žít u moře a cítí se hendikepovaní tím, že u nás žádné moře nemáme.

Avšak co málokdo ví je fakt, že Česká republika své moře má. Jedná se o území o rozloze 75 000 km2. Jedná se o místo na dně Tichého oceánu situované přibližně 1200 námořních mil západně od pobřeží Mexika. Tento prostor získala Česká republika v rámci spolupráce s Mezinárodní organizaci Interoceanmetal. Účelem organizace je vyhledávání, výzkum a příprava těžby nerostného bohatství z mořského dna.

Sdílet:
Loading...