Reálná, nebo uměle vytvořená fotografie? Tajemství rozluštěno

Jde o další klamavý obsah internetu, nebo je na fotografii z americké občanské války opravdu pterodaktyl? Snad nejslavnější fotografie pterodaktyla se datuje až do doby 1864.

Podle příběhu schovaného v pozadí fotografie bylo obrovské létající stvoření sestřeleno vojáky, během americké občanské války v roce 1864, poblíž města Vicksburg. Vojáci tehdy zvíře popsali jako „nějakého neznámého ptáka, nebo netvora“. Překvapivě se ale na internetu objevila druhá fotografie, která zobrazuje podobnou scénu. Falešná fotografie zachycovala vojáky, kteří stojí na těle dalšího pterosaura. Tento snímek byla ale vytvořen pro televizní program FreakyLinks, který vysílala televize FOX od roku 2000 do 2001.

K dispozici jsou dvě verze obrázku

Pravá fotografie
Falešná fotografie

Na internetu bylo vytvořeno mnoho vtípků, které zesměšňovaly tajemství, stojící za fotografií. Podle vědců není možné aby na fotce byl pterodaktyl, který přeci vyhynul před nejméně 65 milióny lety. Jenže tento názor je v rozporu s názory profesionálních fotografů. Obrázek byl vytvořen autenticky a nebyli na něm dělány žádné úpravy, na rozdíl od obrázku z pořadu FreakyLinks, který je prošpikovaný úpravami.

Fotografie se stala natolik populární, že v současné době má vlastní webovou stránku. Tvůrcem webu Live Pterosaurje  Jonathan Whitcomb,

Výše uvedený web byl vytvořen člověkem jménem Jonathan Whitcomb, který je kryptozoolog a “nesouhlasný vědec”, jak o sobě píše on sám .

Whitcomb nabízí velké množství informací o vyhynulých tvorech a zaznamenaných pozorování Pterodaktyla. I díky této stránky víme o dvou verzích obrázku. Podle Whitcomba je první fotografie pravá, jeho názor se potvrdil když byla tato fotografie prohlášena za pravou dvěma vědci , v lednu roku 2017. Kromě výše popsaného obrazu existuje několik dalších zajímavých fotografií, které podle mnoha autorů svědčí o společné existenci dinosaurů a lidí.