Psychologové vysvětlují situace, které prožíváme v našich snech a neměli bychom je ignorovat

Sny jako takové fascinují lidstvo po celou dobu naší evoluce. V dnešní době je jim dokonce věnována celá vědní disciplína pojmenovaná oneirologie. Ať už je člověk založen duchovně, nebo spíše racionálně, po interpretaci snů se pídí každý z nás. Psychologové zastávají názor, že sny přesně odrážejí náš současný stav a naše podvědomí se nám právě pomocí snů snaží sdělit něco důležitého, co bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Existují sny, které můžeme nazvat jako „univerzální“, protože se s nimi setkal už každý z nás. Nehledě na to, kde žijeme, jaké náboženství uznáváme, jaká je naše každodenní rutina, tyto sny se objevují u všech lidí po celé Zemi. A co nám říkají?

Pád do neznáma

V dospělosti se mnoho lidí setkává se snem, kdy padají volným pádem neznámo kam. Podle psychologa Iana Wallaceho tento sen symbolizuje strach ze ztráty kontroly. V momentě, kdy tyto sny přicházejí se většina lidí ocitá v těžké životní situaci, nad kterou nemohou převzít kontrolu. Může jít o situaci v práci, životě, v rámci vztahu, financí, zdraví atd.

Vypadávání zubů, zranění nebo smrt

Jedním z mnoha odborníku přes sny je i Patricia Garfield, která je studuje už mnoho let a sny o vypadávání zubů spojuje se skrytým hněvem. Zpravidla, když člověk potlačuje hněv zatne přitom čelist, v některých případech až skřípe zuby nebo jimi klape. Tento sen je jen varováním podvědomí, že je na čase se zbavit negativních pocitů.

Často se také můžete setkat se sny, kde je někdo blízky zraněný, nemocný nebo umírá. Tyto sny ve vás pak vzbuzují zděšení a negativní pocity, ale z hlediska psychologie nejde o nic tak špatného. Jednoduše jde o odraz vašeho strachu z budoucnosti a nevyhnutelných změn, které se týkají vašich blízkých. Pokud vidíte ve snu vlastní smrt, znamená to, že necháváte svou minulost za sebou a dáváte prostor novým věcem, které mají přijít.

Selhání při zkoušce nebo veřejném vystoupení

Typický sen objevující se před důležitými zkouškami nebo veřejnými projevy, kdy si mnozí říkají, že nic vlastně neumí a nejsou dostatečně připraveni. Aby toho nebylo málo, večer se jim zdá o jejich neúspěchu. Tyto sny mohou zažít nejen studenti a děti školou povinné, ale také lidé, kteří již dávno vystudovali. Jde ale jen o prosbu vašeho těla a mysli, že byste potřebovali vypnout a trochu si odpočinout, nejen se stresovat možným neúspěchem. Ať už jde o cokoliv, neměli byste usínat s pocitem stresu.

Nevhodné oblečení nebo nahota

Ve snu jste se ocitli na veřejném prostranství ovšem v naprosto nemožném oblečení, nebo v tom horším případě úplně nazí. V této situaci je důležité věnovat pozornost pocitům, se kterými jste se během snění setkali. Většinou jde o pocit hanby a rozpaků.

Psycholog Ian Wallace tvrdí „Tento druh snu má silný kořen, pramení z pocitu zranitelnosti v novém zaměstnání nebo novém vztahu. Bojíte se, že se ostatní dozvědí o vašich slabinách a ty použijí proti vám,“ Pokud ale během snění necítíte žádný stud, namísto toho jste na sebe pyšní, sen má opačný význam. Možná pociťujete nedostatek uznání a obdivu a chtěli byste, aby si i ostatní všimli vašeho talentu a osobnosti.

Někdo vás neustále pronásleduje

Takový sen má hned několik významů, nicméně se objevuje u lidí, kteří mají tendenci se vyhýbat konfliktům, dokonce se těchto situací bojí nebo je paradoxně vyvolávají, pak se takový sen bude neustále opakovat.

Důležité je věnovat pozornost tomu, co vás honí, protože většinou symbolizují nepříjemný pocit nebo situaci, které se v reálném životě snažíte vyhnout a nemyslet na ně. Pokud jde o osobu, kterou znáte pak může představovat spojitost s jinou osobou, nebo dokonce s částí vás samotných, kterou si nechcete přiznat. Může jít například o skrytý talent.

Sny o těhotenství

Může to znít šíleně, ale sny o těhotenství nemají jen ženy. Psycholog David Bedrick tvrdí „když ve snu vidíte své těhotenské břicho, znamená to, že ve vás něco roste, obrazně řečeno. Sníte o zrodu nového, fascinujícího, kreativního projektu. Může jít o cokoliv podnikatelský záměr, sepsání knihy, oprava domu. Pak je načase určit si cíl a ukázat světu, jak se této role dokážete zhostit.“

Cizí místnost

Sny tohoto druhu se týkají sebepoznání. Pokud se během sněni ocitnete v neznámém domě, znamená to, že neznáte sami sebe a snažíte se v sobě některé rysy potlačit. Jestliže se ale ocitnete jen konkrétně v jedné místnosti, pak vám podvědomí dává najevo, že ve vás přebývá skrytý talent nebo dovednost, kterou nevyužíváte.

Psychoterapeut Eddie Traversa tuto myšlenku ještě více rozšířil a symboliku těchto snů rozlišuje podle místnosti, ve které se během snění ocitnete. Například kuchyně je místem, kde se výrobky přeměňují na hotový pokrm, to znamená, že právě procházíte vnitřními změnami. Koupelna zase symbolizuje osvobození od zbytečností, od něčeho, co už není potřeba. Ložnice vás upozorňuje na potřebné změny v mileneckých vztazích.

Zdroj:brightside.me