Případ tajemné šifry nalezené u muže bez identity

5/5 - (1 vote)

Tamam Shud a podivná smrt neznámého muže na pláži Somerton, se staly největší nevyřešenou záhadou Austrálie. Tajná šifra byla téměř 70 let neustálým zdrojem spekulací a zvěstí o záhadných agentech a četných špionážních intrikách.

Příběh začíná ráno 1. prosince 1948.Na pláži Somerton, méně než 10 km jižně od australského města Adelaide. Místní klenotník John Lyons se obával o muže, kterého viděl předešlou noc, opřeného o betonovou zeď na cestě na pláž.

Muž vypadal jako opilec, který se nemůže dostat se domů. Následujícího rána tam ale muž stále byl. Ukázalo se, že byl mrtvý. Zpočátku se věřilo, že příčinou smrti mohla být nemoc nebo sebevražda, ale tyto hypotézy byly rychle vyvráceny a celá věc se stala komplikovanější a překvapivější.

Nalezenému muži bylo asi 45 let, byl ve výborné fyzické kondici, měl neobvykle dobře vyvinuté svaly na nohou a upravené ruce. Byl oblečen v dobře střiženém obleku, nechyběla ani kravata a leštěné boty z lakované kůže.

Policie u něj našla hřeben, krabičku od cigaret, žvýkačku, lístek na autobus Glenelg a nepoužitý lístek na vlak na nedalekou pláž Henley. Niv víc u sebe muž neměl, a tak ho policie pochopitelně nemohla identifikovat. Z jeho oblečení byly také odstraněny veškeré značky. Ať už byl muž čímkoliv, někdo chtěl, aby zůstal v anonymitě.

Neznámá příčina smrti

Jako by to všechno nestačilo, měla policie v Adelaide další problémy s určením příčiny smrti. Na těle oběti nebyly žádné stopy ani známky boje. Pitva odhalila, že nezemřel na infarkt ani na jinou přirozenou příčinu.

Existovaly však známky poškození vnitřních orgánů. Mozek, žaludek a játra byly plné krve. Tento objev vedl patology ke spekulacím, že tajemný muž mohl být otráven. V jeho těle však nebyly nalezeny žádné známky toxického činidla, žádné známky křeče a zvracení. Proto se předpokládalo, že by to mohla být rychle se rozpouštějící látka, která po sobě nezanechává žádné stopy.

Kufr jako odpověď?

14. ledna 1949 se všem zdálo, že v této věci došlo k průlomu. Zaměstnanci vlakového nádraží v Adelaide nahlásili policii, že v depozitu byl kufr, který po sobě s největší pravděpodobností zanechal neznámý záhadný muž, ukazovaný v médiích.

Uvnitř kufru našla policie oblečení podobné těm, které nosil zesnulý. Rovněž tam byl lístek s dohodnutým termínem pro odevzdání kufru do úschovny zavazadel na stanici (den před nalezením těla muže). To, co bylo nalezeno uvnitř, však záhadu anonymity vůbec nevyřešilo, ale naopak celou záhadu prohloubilo.

V kufru byla nalezena většina běžných věcí cestujících, ale bez značek, – župan, kalhoty, pantofle, spodní prádlo, pyžama, holicí potřeby, tužky, obálky a razítka. Mnohem zajímavější byl nůž, nůžky a taška na prádlo se jménem „Kean“ nebo „Keane“.

Vyšetřovatelé však shledali tuto informaci záměrně zavádějící a pátrání po osobě s tímto jménem mezi dokumenty o pohřešovaných osobách ve všech anglicky mluvících zemích nepřineslo žádné výsledky.

Tajemná šifra Tamam Shud

Po šesti měsících neúspěšných prohlídek a domněnek začalo 7. června 1949 vyšetřování smrti záhadného muže.

A přestože bylo málo důkazů k ukončení vyšetřování a závěru, že muž byl otráven záhadnou látkou, při dalším důkladné prohlídce těla bylo objeveno další tajemství … V malé všité kapse kalhot mrtvého muže byl malý kousek papíru vytržený z knihy poezie Čtyřverší od perského básníka Omara Chajjáma. Na kousku papíru se skrýval nápis „Tamam Shud“, což znamená „dokončeno“.

Policie vyhlásila pátrání po knize informací v médiích. Brzy přišel na stanici muž, že knížku našel na zadním sedadle svého vozu, který byl zaparkován poblíž pláže Somerton. Kousek papíru skutečně pocházel z této konkrétní knihy.

Kromě roztrhaného kousku stránky obsahovala kniha ještě jednu překvapivou stopu. Policie si všimla písmen, které byly napsány slabounce na vnitřní straně obálky, které vypadaly jako nějaká šifra nebo kód v angličtině.

W (nebo M) RGOABABD
MLIAOI (zkřížené písmeno)
MTBIMPANETP
MLIABO AIAQC
I (nebo V) TTMTSAMSTGAB


Výzkum provedený v roce 2009 potvrdil, že se jedná o šifru s neúplným jednorázovým klíčem. V knize bylo také neveřejné místní telefonní číslo: „X3239“. Jak se ukázalo později, telefonní číslo patřilo zdravotní sestře jménem Jessica Ellen Thompson, která žila poblíž pláže. Žena samozřejmě muže neznala a otázky policie jí spíše překvapovaly.

Policii se jen zmínila o tom, že kdysi měla kopii této knihy, ale dala ji australskému poručíkovi Alfredovi Boxallovi. Jak se ukázalo poručík ji měl stále ve své knihovně neporušenou.

Mohl být neznámý muž špion?

Vymazání stop na těle, odstranění všech štítků z oděvů, známky používání sofistikovaného jedu, tajných kódů a šifer, to vše ukazovalo na svět špionáže. Mohlo tedy jít o špiona? Toto označení pro případ neznámého muže často používají především hledači senzací. Také dodávají, že zúčastněnými špiony mohli být i sestra Thompsonová a poručík Boxall. Věděli snad víc, než řekli policii?

Sdílet: