Přežívají dodnes na Aljašce divocí lidé? Nová svědectví neustále přibývají

Podle statistik, které jsou vedeny na Aljašce, zmizelo v tomto největším státě USA za poslední půlstoletí více než 20 tisíc lidí. Každý den zde tedy v průměru zmizí minimálně jeden člověk a velká část z nich za velmi zvláštních okolností. Někteří se tomu moc nediví, protože v neobydlených částech Aljašky stále panuje ta pravá divočina, takže ztratit se zde není nic neobvyklého.

Místní lidé si však myslí, že za velkým počtem zmizení v aljašské divočině není odpovědná jen nehostinná příroda a divoké zvěře, ale i divocí lidé, kteří tu prý stále žijí.

Hairy man – chlupatý hominid

Americký kryptozoolog Ken Gerhard je přesvědčen, že v nehostinné aljašské divočině stále přežívá tvor (tvorové), kterého si lidé pletou s medvědem. S medvědem však tento tvor nemá nic společného a má mnohem blíže k člověku, jak by se mohlo zdát.

A právě tento tvor, jehož místní lidé nazývají Hairy man by mohl být zodpovědný za několik podivných zmizení lidí. Aleuti a Inuité – původní obyvatelé Aljašky ve svých starých legendách popisují domorodé lidí s hustou srstí, kteří dokáží přežít i tu nejkrutější aljašskou zimu. Podle legend se tito nejstarší obyvatelé Aljašky ukrývají pod zemí hluboko v horách, kde loví svou potravu a spatřit je na vlastní oči je téměř nemožné.

Tímto starým příběhem, podle novináře Chrise Casatiho, který působí v největším aljašském městě Anchorage, dodnes věří i civilizovaní lidé, kteří zde žijí již několik generací. Podle novináře nejde o bigfoota, tedy dvounohého chlupatého hominida známého hlavně ze Severní Ameriky, protože Hairy man je prý menší a více se podobá na člověku.

Jsou tyto legendy pravdivé?

Bez očitých svědků by se zřejmě nedostaly staré legendy Aleuťanů a Inuitů do povědomí dnešních obyvatel Aljašky. Od 90. let minulého století přibývá lidí, kteří Hairy mana na vlastní oči viděli na okraji lesů, kde se také našly stopy, které nepatřily žádnému známému tvoru.

V roce 2011 nejdetailnější popsala Hairy mana žena jménem Dana Kopanuk, která ho zřetelně viděla při rybolovu spolu se svým synovcem. Nejprve si myslela, že jde jen o zarostlého muže, ale pak si všimla, že srst má po celém těle a nekráčel jako člověk při normální chůzi. Mnozí lidé jí nevěřili, že viděla Hairy mana, ale ona je stále přesvědčena, že ho opravdu viděla. Spolu se synovcem ho totiž pozorovali asi deset minut.

Několik dalších setkání s Hairy manem byla zaznamenána u měst Bethel a Barrow. V roce 2014 se tomu ve svém zpravodajství věnovala i aljašská televizní stanice KTUU. Zoologové a biologové nevěří, že by na Aljašce mohly ještě přežívat nějací zapomenutí hominidé podobající se lidem, ale místní lidé jsou o tom přesvědčeni. Podaří se v budoucnu dokázat existenci nového, respektive staronového “lidského” druhu?

Sdílet: