Poznejte unikátní svět zábavy v podzemí polského Zlatého dolu

Rate this post

Naši polští sousedé nabízejí řadu skvělých atrakcí pro děti a rodiny. Proto neváhejte sednout do auta a vezměte vaše blízké například na výlet do Zlaté dolu. Ten má tolik zajímavostí, že tam zaručeně strávíte celý den.

300 kilometrů stezek

Zlatý důl se nachází ve městě Zloty Stok kousek za hranicemi. Důl se v minulosti skutečně využíval na těžbu zlata. Tento vzácný kov se zde těžil stovky let. Během těžby bylo vykopáno množství tunelů a šachet. V současnosti se v podzemí nachází 300 kilometrů stezek, které jsou umístěny na 21 různých úrovních. Část z nich se rozhodli před 22 lety zpřístupnit pro veřejnost a otevřeli v podzemí zábavní park zaměřen zejména na rodiny s dětmi.

Hlavní zajímavostí je prohlídka samotné dolu. Ta je rozdělena do dvou částí. První z nich vede přes původní štolu Gertrúda. Dlouhá je přibližně 500 metrů a během její návštěvy si můžete prohlédnout původní hornické nářadí, historické mapy a zařízení, ve kterých se zpracovávalo zlato.

Druhá část prohlídky je děsivě pojmenovaná jako Chodba smrti. K této části dolu se váže zajímavá legenda. Za dob těžby se v dolech dost kradlo, jelikož chtěli na zloděje vyzrát, trestali je exemplárním způsobem, aby tak vystrašili všechny ostatních. Po zjištění, že z dolu vynášeli zlato, je vzali právě do této chodby smrti. Na jejím konci museli strčit ruce do dvou otvorů, které pak byly zacementovány. Tam byli zloději ponecháni napospas smrti.

V současnosti se ale chodba proměnila na úžasnou atrakci, která také navazuje na původní legendu. Během prohlídky můžete narazit na šedého trpaslíka, v minulosti považovaného za strážce zlata a pomocníka horníků. Trpaslíci vypadají trošku strašidelně, ale přesto mají dobré srdce. Podobných mužíčků bylo prý v podzemí několik a mělo jít o mrtvé duše krutě popravených zlodějů.

Druhou zajímavostí je skluzavka, která měří osm metrů. Návštěvníci mají na výběr, zda se projdou zbytkem podzemních chodeb, nebo se dostanou do cíle tímto netradičním způsobem. Tato atrakce není jedinou adrenalinovou zajímavostí v podzemí.

Plavba v podzemní a ojedinělý vodopád

Zlatý důl přináší pro turisty hned několik unikátních zážitku. Tou nejvzácnější je podzemní vodopád, který je jediným v Polsku. Měří osm metrů a dostanete se k němu i během procházky základním okruhem.

Druhá podzemní atrakce je zpřístupněna jen za poplatek. Plavba lodí je mezi návštěvníky velmi žádaná, proto je na oficiální stránce upozorňují, aby si ji raději rezervovali předem. Pokud si pak vstupenku nevyzvednou 15 minut před začátkem prohlídky, získají ji náhodní šťastlivci u okénka. Plavba trvá přibližně 40 minut a přístupná je jen pro turisty nad 8 let. Voda je jedovatá, protože se v ní nacházejí pozůstatky arsenu, proto se jí nemůžete dotýkat.

Hlavolam v únikové místnosti

V Zlatém Stoku myslí i na milovníky logických hádanek. Únikové hry jsou čím dál žádanější, takže logicky nemůže chybět ani zde. V Lamaczi si můžete vyzkoušet tři speciální případy, které musíte dovést do úspěšného konce.

V areálu se nachází také malé muzeum. Pamětní místnost přibližují dějiny hornictví, těžby zlata, jeho zpracování, ale i zajímavosti z celého regionu.

Vyrýžujte si vlastní zlato

Po nepřeberném množství zajímavých prohlídek, jistě dostanou děti chuť stát se také zlatokopy. I na to je Zlatý důl připraven, neboť pro ně vymysleli pár interaktivních zajímavostí. Sami si mohou v písku vyrýžovat malé kousky falešného zlata, mohou se podívat na ražení mincí, ale i na to, jak se odlévají zlaté cihličky.

Zdroj: kopalniazlota.pl

Sdílet: