Po 1200 letech byl konečně rozluštěn vzkaz na vikingském kameni, jde o tajemné proroctví

5/5 - (1 vote)

Pokud jste si mysleli, že egyptské hieroglyfy jsou matoucí, tento vikingský kód ze Švédska vám vyrazí dech. Lidstvu trvalo dlouhých 1200 let, než ho konečně rozluštili. Ukázalo se, že Vikingové varovali lidstvo před globálním oteplováním. V kódu je popsána jakási bitva s počasím.

Žula, známá jako rok stone, se nachází ve farnosti Rök na jihu Švédska. Je vysoká 2,5 metru a váží přibližně pět tun. Experti odhadují, že pochází ze začátku devátého století. Jde vlastně o pomník věnovaný synovi, který padl v boji. Dlouhá staletí zůstal monolit nepovšimnut ve zdi kostela ve venkovské usedlosti Rök, až do roku 1862, kdy dělníci při jeho renovaci zjistili, že je popsán z každé strany.

Kód vytesán runovým písmem do kamene může na první pohled připomínat spleť čmáranic, ale ve skutečnosti podle všeho skrývá temné proroctví. V první řadě jde o chvalozpěv mrtvého syna, ale píše se v něm i o konfliktu mezi světlem a temnotou, teplem a chladem, životem a smrtí. Tým vědců v čele s Perem Holmbergem z Univerzity v Gothenburgu se ho pokoušeli rozluštit, aby zjistili, co chtěli Vikingové odkázat dalším generacím.

Domnívají se, že se lidstvo snažili varovat před děsivou silou klimatických změn. V časopise, který vydala Univerzita v Uppsale, výzkumný tým vysvětluje, jak se jim podařilo zprávu dešifrovat. “Studie, která kombinuje perspektivy a nálezy ze semiotiky, filologie, archeologie a dějin náboženství, představuje zcela novou interpretaci, která vychází z jednotné témata a ukazuje, jak je možné chápat pomník v sociálně-kulturním a náboženském kontextu skandinávské doby Vikingů.”

Podle vědců byla Teodorikova vláda považována za špatné znamení. Po jeho smrti totiž začali Evropu sužovat sopečné erupce. Regionem se šířil i hladomor a nemoci, nemluvě o špatné úrodě plodin. Sluneční obloha se v momentě změnila na krvavě červenou. Ve stejném období zatmění Slunce způsobilo jeho úplné zmizení z oblohy. V důsledku toho až polovina populace Skandinávie odtud utekla, aby našli jídlo. Zbylí obyvatelé povětšinou zemřeli na hladomor.

“Po tom, co Vamoth napíše tyto runy. A otec Varin jejich napsal po synovi odsouzeném na smrt. Řekněme, že je to vzpomínka na Odina, který získal dvě válečné kořisti, které byly dvanáctkrát považovány za válečné kořisti, z jednoho na druhého?”  zní úryvek z vikingského odkazu. Dále se v něm objevuje reference na Slunce a Měsíc a jejich měsíční válku o lunární světlo. Zbytek odkazu vzpomíná vlků, Slunce, bojiště a jiné božské obrazy, které jsou typické pro Vikingů a jejich Bohů.

Zdroj: ST

Sdílet: