Panenka Okiku – mohou její vlasy skutečně růst?

Panenka Okiku je v Japonsku a po celém světě známá jako strašidelná panenka Hokkaido. Proč se jí tak říká? Podle legend se v ní skrývá duch zesnulé dívky, navíc této hračce rostou skutečné vlasy a zuby! V současné době je kvůli své nebezpečné povaze ukryta v chrámu.

Panenku koupil v Sapporu 17letý Eikichi Suzuki v roce 1918 pro svou 2letou sestru Okiku. Zakoupil ji na námořním molu, kde mu panenka okamžitě padla do oka. Perfektní dárek pro malou sestřičku seděl přímo ve výloze. A i když Suzuki neměla moc peněz nerozmýšlel se, šel do obchodu a okamžitě koupil panenku pro svou sestru a utratil za ni poslední peníze.

Panenka byla krásna, asi 40 cm vysoká a oblečení v tradičním kimonu. Její vlasy byly černé a střižené víceméně po rameno v tradičním japonském účesu. Panenka byla jednoduše úchvatná a okouzlující.

Suzuki přišel domů a dal panenku své mladší sestře. Dívka se do panenky okamžitě zamilovala. Stala se její oblíbenou hračkou a nejlepší přítelkyní. Okiku si s panenkou každý den hrála, brávala ji všude a zacházela s ní jako se sestřičkou. Mluvila s ní, krmila ji, oblékala, spala s ní.

Rozhodla se pojmenovat panenku „Okiku“, protože se v panence viděla. O rok později se stala tragédie. V roce 1919 Okiku zemřela na žlutou zimnici. Měla jen tři roky. V poslední chvíli svého života dívka zalapala po dechu a bolestí a strachem držela panenku pevně u sebe. Rodina chtěla pohřbít panenku spolu s Okiku, ale okolnosti a vládní dohled zabránily tomuto poslednímu projevu laskavosti.

Rodina vyrobila dívce oltář, na který položila panenku, kterou tak milovala. Malý svatostánek v domě připomínal rodině jejich dceru a označoval její odchod do posmrtného života. V některých japonských domech jde o běžnou praxi.

Tehdy se začaly objevovat první podivnosti. Jednoho dne si rodina začala všímat, že vlasy panenky se prodlužují a prodlužují. Kdysi tradiční rovný černý střih po ramena už neexistoval. Panenka měla vlasy dlouhé až po pas, zanedbané a různých barev. A to byl teprve začátek.

Panenka se začala po probuzení rodičů objevovat v jejich posteli. Občas se náhle rozsvítily a zhasly světla. Byly slyšet podivné zvuky a hlasy. Tyto jevy byly intenzivnější, když se blížila významná data, jako například Okikuiny narozeniny nebo výročí smrti.

Rodina se později vyhledala duchovní pomoc. Místní kněží jim řekli, že duše jejich dcery byla ve skutečnosti uvězněna v panence.

Umístění do chrámu

V roce 1938 se rodina přestěhovala do jiného okresu. Panenku si zamilovali a neklidný duch jejich dcery se pro ně stal součástí rodiny. Pro ně to byla jedinečná příležitost, jak komunikovat se svou zesnulou dcerou. Jenže když došlo na stěhování Okiku se báli vzít s sebou.

Byli přesvědčeni o tom, že panenku pohání blízkost hrobu jejich dcery. Rodina tedy zašla do místního chrámu a požádala tamní kněze o péči o panenku. Ti byli panenkou, které rostou vlasy i zuby velmi fascinováni, stejně jako jejím příběhem. S radostí panenku přijali a začali se o ni starat.

Sdílet:
Loading...