Ouija deska, odkud přišla a proč je tak nebezpečná

Kdo se během dětských táborů, přespání u kamarádů nebo během stanovačky nesetkal s nápadem vyvolávat duchy jakoby snad ani nebyl. Jako děti jsme v tom viděli velkou srandu, jenže ono to taková sranda není, zvláště když na půdě najdete podivnou desku s písmenky a rozhodnete se ji vyzkoušet.

Pokud jste nikdy neviděli desku Ouija, což je její název, jde o typ desky určené ke komunikaci s mrtvými. Obsahuje řadu písmen a čísel a také planžetu, na kterou musí účastníci seance položit své prsty. Princip spočívá v tom, že duchovní síly, ne vy, posunou planžetu s vašimi prsty na jednotlivá písmena a čísla ve snaze, sdělit vzkaz. Ať už věříte na duchovní svět, či nikoliv, deska Ouija je neuvěřitelně zajímavým objektem a její historie je hluboce zakořeněna v historii spiritualismu z
19. století.

„Komunikující desky“ byly v 19. století běžně k dostání ale nebyli tak populární jako deska Ouija. J. Edward Cornelius byl autorem knihy, zabývající se historií desky a v ní také uvádí, že první taková deska byla ve Spojených Státech uvedena na trh v roce 1890, neboť v tu dobu lidé zaujali větší zájem o duchy a média. Zatímco detaily vzniku jsou nedostatečné, zdá se, že vynalezena byla člověkem jménem E. C. Reich. Muž byl výrobcem rakví v Marylandu a jeho koníčkem byl spiritualismus.

Název „Ouija“ určitě nepochází se spojení francouzského „oui“ a německého „ja“, jak vypráví některé mýty.  Název pochází ze seance, kterou uskutečnil Elijah Bond, aby se spojil se svou švagrovou. Bond byl hlavním investorem, který spolu s Charlesem Kennardem nechali desku patentovat. Během seance se tedy Bond ptal na to, jak by se jeho nový produkt měl jmenovat. Planžeta se dala do pohybu a vyhláskovala O – U – I – J – A, když chtěl muž vysvětlení co toto slovo znamená, dostal odpověď „Hodně štěstí“ Ať už je historka za vznikem názvu pravdivá nebo ne, rozhodně zafungovala a navždy tuto desku odlišila od ostatních.

Krátce po svém vzniku získává deska zlověstnou pověst. Příběhy, kdy se lidé pokoušeli komunikovat přes tuto desku nekončí dobře. Zvláště v případech, kdy se tyto seance prováděli jen z čiré nudy, nebo ze zvědavosti, zda opravdu funguje. Deska se dokonce prodávala i v hračkářstvích, jako společenská hra. Díky tomu existuje mnoho skeptiků, kteří její moc vyvrací.

Deska je nebezpečná zvláště v případech, kdy ji používají labilně slabší jedinci. Potom jsou její účinky stejné jako například účinky drog. Může totiž z našeho povědomí vynést na povrch věci, které by měli raději spát. Hrozí i psychická závislost. Deska vás může doslova uhranout. A pokud nejsou dodržovány principy jejího používání, zahrávají si její uživatelé s vlastním životem.