Ostrov Sandy Island je zakreslen ve všech mapách, a přesto jej nikdo nikdy nenašel

Slyšeli jste už někdy o ostrově Sandy Island? Je to ostrov nebo lépe řečeno, měl by to být ostrov v Korálovém moři mezi Austrálií a Novou Kaledonii, který se více než dvě století objevuje v různých mapách. Ostrov je však jen jakousi fata morgánou, protože jednou se na mapách objeví a vzápětí se jeho existenci nedaří potvrdit. Existuje vůbec tento tajuplný ostrov?

Kdo ostrov objevil?

Podle některých starých dobových dokumentů měl ostrov Sandy Island, někdy označovaný také jako Île de Sable, v roce 1774 zakreslit do mapy slavný anglický mořeplavec a objevitel James Cook při své druhé plavbě kolem světa v letech 1772 až 1775. O více než století později – v roce 1876 tudy plula velrybářská loď Velocity, jejíž posádka také ostrov viděla a oznámila jeho polohu.

Ostrov Sandy Island se tak dostal do různých map. Objevil se například v prvním vydání známého atlasu světa The Times Atlas of the World z roku 1895 a ostrov byl dokonce ještě i v devátém vydání z roku 1992. V desátém vydání z roku 1999 tam však již tento ostrov zakreslen nebyl.

O existenci ostrova Sandy Island byli přesvědčeni i kartografové z britské admirality, protože ostrov byl v jejich mapách zakreslen již v roce 1908, a k dispozici jsou i další námořní mapy, kde je ostrov zaevidován. A aby toho nebylo málo, ostrov prý měly zaznamenat i dnešní satelity, protože až do 26. listopadu 2012 byl ostrov Sandy Island zobrazován i v mapách Google, dokonce v Google Earth byl ostrov zakrytý černými pixely. Existuje však i satelitní snímek, který vytvořil DigitalGlobe 3. března 2009, tam je však jen tmavé moře. Ostrov Sandy Island se tak stal brzy velkou záhadou.

Kde se ostrov ztratil?

Celou záhadu podivného (ne)existujícího ostrova chtěla dokázat nebo vyvrátit expedice australských vědců, která se do Korálového moře vybrala průzkumnou lodí Southern Surveyor. Během plavby si v různých mapách všimli mnoho nesrovnalostí, a tak si chtěli ověřit, zda se na předpokládaném místě nachází i ostrov Sandy Island.

Australská vědkyně Maria Setonová, která byla také na lodi, řekla: “Chtěli jsme to prověřit, protože navigační mapy na palubě lodi ukazovaly v tomto místě hloubku 1400 metrů.” Jak se ukázalo, ostrov se na místě, které ukazovaly mapy, vůbec nenacházel. Snad jako by se vypařil.

Maria Setonová to okomentovala slovy: “Ten ostrov je na Google Earth a na dalších mapách, tak jsme to šli zkontrolovat, ale nenašli jsme ho. Jsme pořádně zmatení. Jak se ostrov mohl na ty mapy dostat? “Neexistence ostrova Sandy Island tak byla australskou expedicí potvrzena dne 22. listopadu 2012.

Zajímavostí je však i zjištění, že ostrov, který měl ležet ve francouzských teritoriálních vodách, nebyl ve francouzských mapách vůbec zaznamenán. Australský hydrografický úřad, který vytváří námořní mapy naší planety, ve svém stanovisku uvedl, že zakreslení neexistujícího ostrova do oficiálních map v průběhu desetiletí bylo důsledkem lidské chyby, která se neustále opakovala. Google nakonec ostrov ze svých map vymazal o čtyři dny později.

Záhadou však stále zůstává, proč neexistující ostrov zakreslil do svých map James Cook a jeho existenci potvrdila i posádka velrybářské lodě Velocity. Mohl se tento ostrov nacházet na jiném místě? Podle více odborníků se totiž západně od místa, kde měl být Sandy Island, nachází množství nízkých útesů, které mohly posádky obou lodí považovat za domnělý ostrov. Další teorií je, že Sandy Island se na daném místě skutečně někdy nacházel, ale například kvůli zemětřesení se dostal pod hladinu moře. Australští vědci z lodi Southern Surveyor však potvrdily, že na místě je hloubka až 1400 metrů, a tak je nepravděpodobné, že by se na dně nacházel tento ztracený ostrov. Ostrov Sandy Island tak zřejmě nikdy ani neexistoval a na mapy se dostal jakýmsi zvláštním omylem nebo si ho jen někdo záměrně vymyslel.

Dnes když do Google Maps zadáte jméno ostrova, vyjede hned několik výsledků, a to dokonce i na úplně jiných místech.

Sdílet:
Loading...