Organické pohřební lusky promění vaše těla ve stromy

Místo dlouhé řady kamenných náhrobků jen aleje vzrostlých stromů. Tak by mohl vypadat ekologický hřbitov budoucnosti. Navrhují to italští designéři, kteří přišli s nápadem na pohřební lusky místo rakví.

Nazvali je Capsula Mundi a připomíná zvětšeninu vejce. Po smrti by do nich byl vložen člověk v prenatální poloze a zahrabán do země společně se semenem či již menším stromem. Díky skořápce ze směsi škrobu by docházelo k pozvolnému rozkladu. Příbuzní by pak nechodili na hřbitov pokládat květiny na hrob, ale již jen zalévat vzrůstající strom.

Jak připomínají autoři projektu Anna Citelli a Raoul Bretzel, strom by si bylo možné vybrat ze široké nabídky, a to buď v závěti, nebo by tak učinila rodina zesnulého. „Naším cílem je vytvořit vzpomínkové parky. Nicméně italské zákony neumožňují tento typ pohřbívání. K tomu mohou sloužit jen rakve ze dřeva,“ doplnili designéři.

Svůj netradiční projekt a iniciativu za ekologické pohřbívání již prezentovali v zahraničí. Prozatím největšího úspěchu dosáhli v mediálním pokrytí.

Sdílet: