Opuštěna města, vypadající jako z filmu o apokalypse, vyvolávají vážnou otázku

Rate this post

Opuštěná města přitahují pozornost turistů z celého světa. Důvodů je hned několik, oblasti působí záhadně i docela postapokalypticky, navíc většina z nich má poutavý příběh. My si dnes představíme hned několik z nich. Jak zjistíte v mnoha případech byl důvod vylidnění stejný.

Hašíma Japonsko

Ostrov Hašima se nachází asi 15 km od japonského města Nagasaki ve Východočínském moři. Kdysi to bývala jen skála vyčnívající z moře, ale v 19. století, zde Japonci objevili velké zásoby uhlí. Od roku 1810 se tak zde začal rozvíjet těžební průmysl. O sto let později už Hašima představovala hlavní těžební centrum, které bylo v provozu do roku 1974, kdy zásoby uhlí došly. Jenže v tu dobu už byla Hašima jedním z nejlidnatějších míst na planetě.

Jakmile však byly doly uzavřeny, celý ostrov byl běhen několika týdnů opuštěn. Dnes se mohou turisté vydat na ostrov Hašima, ale jen do určitých částí. Proč je ovšem zakázáno prozkoumat celý ostrov je záhadou.

Pripjať, Ukrajina

Pripjať netřeba představovat. Městečko poblíž jaderné elektrárny Černobyl vzkvétalo. Ovšem v důsledku výbuchu jaderného reaktoru muselo být město zcela evakuováno. Dodnes není možné se do Pripjati vrátit. Radiace je sice mírnější ale stále může způsobit zdravotní problémy. Kdysi ve městě žilo kolem 49 000 lidí. Existovalo zde 15 základních škol, nemocniční komplex, 25 supermarketů, 10 tělocvičen, parky, kina, sklady, plavecký bazén, zábavní park. To vše si dnes podmanila příroda.

Bodie – Kalifornie

Bodie se nachází v západní části USA. I zde byl objeven významný zdroj, tentokrát však zlata. Okamžitě tak na tomto místě začala vzkvétat nová osada. Tato oblast se totiž stala doslovným zlatým dolem ve všech smyslech tohoto spojení. V roce 1880 se Bodie stalo třetím největším městem Kalifornie. Ovšem o několik let později začaly příjmy těžařů klesat a lidé zlatou žílu opouštěly. Do roku 1900 se počet obyvatel snížil desetinásobně. Z toho důvodu se dokonce demontovala železnice, která do města vedla a spojovala jej s okolním světem.

Kdysi prosperující město se tak dnes přeměnilo na město duchů a muzeum. V USA jde o nejlépe dochované opuštěné město. Díky suchému klimatu se dochovaly stovky budov, které jsou v téměř dokonalém stavu. Když se procházíte napříč Bodie máte pocit, že na vás vyběhne jeden z původních obyvatel, až tak dokonalé městečko je.

Pyramiden, Norsko

Pyramiden je ruská hornická osada na norském souostroví Svalbard. Městečko bylo pojmenováno podle své polohy na úpatí hory ve tvaru pyramidy. V historii šlo o nejsevernější místo na světě, kde se těžilo uhlí. Severní metropole disponovala domy, nemocnicí, školkou, bazénem, obrovskými kulturními a sportovními areály. Jakmile se ale v roce 1998 zavřel hlavní důl, lidé se rozutekli do okolních měst. V důsledku toho se z Pyramiden stalo město duchů.

V druhé polovině dvacátých let se zde vrátil život v podobě turistů. Ačkoliv je místo opuštěné je pečlivě udržované, v sezóně zde dokonce bydlí něco málo kolem 20 lidí, kteří zprovoznili místní původní hotel, ve kterém se turisté mohou ubytovat. Pokud vám ovšem opuštěná místa nenahánějí hrůzu.

Akarmara, Abcházie

Před 25 lety žilo ve městě 5000 lidí, dnes byste stěží napočítali 30. Ve městě Akarmara žijí jen staří lidé, kteří už nemají kam jinam jít. Přitom šlo o vzkvétající město, které bylo vytvořeno opět kvůli nedalekým uhelným dolům. Dnes se městem potuluje zvěř a budovy si podmaňuje příroda. Ve městě existuje i obchod ale pokud nejste místní, stěží byste ho našli.

Houtouwan, Čína

Když se podíváte na fotografii tohoto města, napadlo by vás, že ještě před padesáti lety bylo město plné života? Se svými rodinami tady žilo přes 2000 rybářů. Město bylo hlavním přístavem odkud byly posílány ryby na pevninskou Čínu. Ovšem rybolov začal upadat, lidé odcházet, a tak se město vylidnilo. No a příroda se opět postarala o zbytek. Houtouwan dnes můžete navštívit jako turisté.

Burj Al Babas, Turecko

Nepřipomínají vám tyto domečky Disneyho hrad? Ve skutečnosti se jedná o luxusní vily postavené v Turecku. Mělo jít o luxusní město pro bohaté lidi. Developer, který měl projekt na starost, chtěl ať satelitní městečko vypadá honosně, proto nesměly chybět hrady. Každý dům tak vypadá jako hrad. Nebyl to zas tak špatný nápad, ovšem poptávka se mu nevyrovnala. Pár domů se sice podařilo prodat, ale nikdo se do nich nakonec nenastěhoval. Dnes domy trouchnivějí.

Jak je vidět města, která byla kdysi centrem hospodářského úspěchu se dnes proměnila v postapokalyptická města duchů. Znepokojivé však je, že nejde jen o města z dávné historie, tento trend je stále přítomen v zemích jako je Čína nebo Indie. V rozvojových zemích je tento jev v podstatě časovanou bombou. Zdrojů je málo ale populace se neustále navyšuje, ve spojení s politickým selháním a špatným rozhodováním nebude trvat dlouho, a opuštěných měst bude přibývat. To může mít za následek řetězovou reakci, který dokáže destabilizovat i ty nejpevnější ekonomiky.

Zdroj: Th

Sdílet: