Nevídaný objev! Pod Austrálií se nachází Jurský svět, dinosaury v něm ale nenajdete

Hluboko pod Austrálií geologové objevili Jurský svět. Nenacházejí se tam však žádní živí dinosauři, ale na území o rozloze 7 500 km2 se zde ukrývá asi stovka vyhaslých druhohorních vulkánů, o kterých nikdo nevěděl. Sopky byly aktivní před 180 – 160 miliony let. Tehdy to byla celá síť velmi aktivních vulkánů, které chrlily lávu a popel, ovšem jejich umístění je z geologického hlediska velmi výjimečné až pozoruhodné.

Velká pánev Eromanga představuje rozsáhlé území pusté a vyschlé krajiny v centrální a severní Austrálii.  Jde o největší australský pobřežní ropný a plynárenský region. Vědci teprve nedávno v této oblasti našli více než sto zaniklých, ale dokonale zachovaných sopek. Není pochyb o tom, že jde o překvapující objev, sopky se totiž obvykle vyskytují na okraji tektonických desek, ne ve středozemí. “Nikdo si jich nevšiml celých 60 let, protože metody průzkumu nebyly vhodné k nalezení sopečných provincií,” prozradil Simon Holford z Univerzity v Adelaide.

Jeho tým proto vyvinul přední světovou technologii, která dokázala vypátrat signál z prastarých sopek prostřednictvím seizmického odrazu. Díky technologii se výzkumníci dostali k provincii Warnie, která byla v době svého rozkvětu obklopená mohutnými řekami.

Když se tato část kontinentu potopila, zbytek byl pohřben pod velkým nákladem ochranného sedimentu. “Vrtání přes sopečnou horninu je bohužel těžké a drahé. Vrtací korunky se neustále opotřebovávají,” vysvětlil Holford. Pochybuje proto, že tento nález bude mít nějaký paleontologický přínos. Vrtací soupravy dokáží vyvrtat jen velmi úzké dírky, vědci proto mohou narazit pouze na malá ložiska fosilních paliv.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...