Největší pyramida na světě se nachází v Mexiku a je skrytá pod horou

Když se řekne pyramidy, každý si asi na prvním místě vybaví starověký Egypt. Nejen egypťané ale budovali tyto monumentální stavby. Ta největší na světě se nachází v Mexiku a pochází zhruba ze 4. století před naším letopočtem. Kdo a jak jí postavil je ale záhadou. Stejně tak bylo záhadou dlouhou dobu i to, že vůbec existuje. Až v roce 1910 se zjistilo, že kopec pod kostelíkem ve městě Cholula v sobě ukrývá gigantickou stavbu.

První zemí, která každému přijde na mysl, když se řekne pyramidy, je pochopitelně Egypt. Tamní Velká nebo též Cheopsova pyramida byla ostatně považována za jeden ze sedmi divů světa. Málokdo ale ví, že největší pyramida na světě není žádná z těch egyptských, ale nachází se stranou pozornosti v Mexiku.

Na první pohled není na kostelíku v mexickém městě Cholula nic neobvyklého. Jedná se o prostou stavbu na kopci, kterých najdeme po celém světě stovky. Bližší pohled ale odhalí to, že kopec pod kostelem není přírodní. Jedná se totiž o zavezenou gigantickou pyramidu místními nazývanou Tlachihualtepetl.

Pyramida v Cholule je se svými 450 metry délky každé strany a výškou téměř 70 metrů nejen největší pyramidou, ale zároveň největším monumentem, který kdy byl na světě postaven. Obrovská pyramida na místě stojí zhruba 2400 let. Kdo jí ale postavil, jaké prostředky k tomu použil a k čemu vlastně sloužila je stále obestřeno záhadami a nikdo na tyto otázky nedokáže odpovědět.

Z moderní civilizace poprvé mohli pyramidu spatřit španělští dobyvatelé vedení Hernandem Cortézem, který město obsadil v roce 1519. Už tehdy uprostřed zběsilého vraždění původních obyvatel prastarého aztéckého sídla byla ale pyramida z větší části porostlá vegetací a nepoužívaná. Cortéz vydal rozkaz pyramidu zcela zakrýt, aby nepřipomínala někdejší místní civilizaci.

Ke znovuobjevení pyramidy došlo až v roce 1910. Tehdy při rekonstrukci kostela Nuestra Señora de los Remediosa výkopové práce ukázaly, že kopec pod kostelem ukrývá historický poklad nevyčíslitelné hodnoty. Kromě samotné pyramidy se podařilo objevit i mnoho cenných archeologických nalezišť. Nechyběly ani ostatky několika stovek lidí.

Od třicátých let minulého století dochází k postupnému odkrývání pyramidy, kterou je tak dnes možno obdivovat v celé její monumentálnosti. V jejích útrobách se podařilo najít mnohakilometrové tunely, ale většina jich zůstává neprobádána. Svá tajemství tak pyramida střeží již od 4 století před naším letopočtem a nikdo neví, zda bude někdy odhaleno.

Sdílet:
Loading...