Největší květ na světě, ke kterému se nepřiblíží jen tak někdo

Rate this post

Květy tropických parazitických rostlin patří k největším na světě. Není ale příliš snadné je najít. Raflézie rostou na ostrovech jihovýchodní Asie a pouze na rozptýlených a těžce dostupných místech. Jeden takový objev se ale povedl místnímu obyvateli v západní části Sumatry.

V době nálezu byl květ rostliny dle odhadů tři dny starý. V průměru měří rostlina 120 cm, což je podle Centra pro přírodní zdroje a ochranu přírody na Západní Sumatře, největší květ, který kdy byl zaznamenán. Kromě ohromných rozměrů je zajímavé také to, že rostlina nemá žádné kořeny ani listy. Raflézie totiž parazitují na kořenech a kmenech stromů.

Ačkoliv vypadá rostlinka nádherně a svým vzhledem k sobě láka zvědavé oči, dlouho byste u této květiny nevydrželi. Raflézie bývají přezdívány „mrtvolné lilie“ kvůli zápachu hnijícího masa, jímž se rostliny snaží přilákat hmyz, který je opyluje. Zápach vychází ze středu květiny a je opravdu nesnesitelný. Život této páchnoucí krásky není nijak dlouhý. Rozkvétá totiž jen týden před svým úhynem.

Zdroj: cnn.com

Sdílet: