Nejstarší potopený historický klenot: Pavloperti 5 000 let staré, perfektně navržené město v jižním Řecku

Rate this post

U jižního pobřeží Peloponésu leží vesnička Elafonisos. Lidé zde přijíždějí nejen kvůli její kráse, ale také kvůli historického města, které leží přibližně 4 metry pod hladinou moře, které Elafonisos omývá. Řeč je o legendární Pavloperti, nejstarším potopeném městě na světě.

Navzdory tomu, že je město potopené 5000 let, jeho uspořádání je stále jasně viditelné. Vzhledem ke svému stáří musíme říct, že urbanizaci měli starověcí Řekové v malíčku. Jsou patrné vozovky, dva skladovací domy se zahradami, chrámy, hřbitov a komplexní vodohospodářský systém s kanály a vodovody.

V centru města jsou patrné zbytky náměstí o rozměrech 40×20 metrů. Celkově se archeologové shodují, že design tohoto města předčilo design mnoha dnešních měst. Výzkum z roku 2009 ukázal, že se Pavloperti rozkládá na ploše přibližně 9 akrů a podle objevených artefaktů bylo osídleno před rokem 2800 př. n. l.

Podle historiků bylo město centrem obchodu pro minojskou a mykénskou civilizaci. Před rokem 1000 př. n. l. bylo však v důsledku zemětřesení potopeno. Dnes se můžeme ke zbytkům města potopit, nebo si jeho skutečnou podobu prohlédnout v následujícím videu. Archeologický tým Johna Hendersona z Nottinghamské univerzity dokázali vytvořit extrémně přesnou 3D rekonstrukci města.

Sdílet: