Nejslavnější italský přízrak, pokouší se pomáhat lidem?

1/5 - (1 vote)

Řím se kromě nádherných památek může také pochlubit množstvím přízraků, které se zde lidem pravidelně zjevují. Nejslavnějším a nejznámějším přízrakem je však duch italské šlechtičny Beatrice Cenci, která byla ještě v roce 1599 popravena na mostě Sant’Angelo za otcovraždu.

Legenda říká, že každý rok se během noci vrací k mostu, kde byla popravena a v ruce si nese svou hlavu. Duch Beatrice se však podle výpovědí svědků zjevuje na mostě i tehdy, když se lidé dostávají do potíží.

Život a smrt Beatrice

Beatrice Cenci byla dcerou aristokrata Francesca Cenciho, který byl známý svou násilnickou a nemravnou povahou. I když (nebo právě proto) sloužil Svaté stolici, dopouštěl se násilí v rodině, kdy znásilňoval nejen svou první ženu Ersilia Santa Croce, ale i své syny a dcery, mezi nimiž byla i Beatrice.

Jelikož na své dcery žárlil, ani jedné z nich nedal povolení k vdávání, a tak byly jeho dvě dcery Antonia a Beatrice nucené požádat o souhlas k svatbě přímo papeže Klementa VIII., který jim ho nakonec i dal. I když se Francesco Cenci nemohl vzepřít verdiktu papeže, umínil si, že jeho mladší dcera Beatrice se nikdy nevdá.

Proto svou druhou ženu Lucrezii spolu s Beatrice nechal odvézt na hrad La Petrella del Salto v Abruzzo, kde s nimi stráž a služebnictvo zacházeli velmi špatně. Když je na hrad přišel navštívit nejmladší Cenciho syn Giacomo, o všem se od nich dozvěděl. A tak jeho syn zosnoval plán jak sadistického otce zavraždit.

Vylákal ho na tento hrad, kde se jim ho spolu s Lucrezii a Beatrice podařilo při ním uspořádané hostině uspat silným uspávacím přípravkem zamíchaném ve víně. Během spánku ho pak všichni tři zabili údery do hlavy a jeho tělo vyhodili z balkonu, aby to vypadalo jako nehoda. Celé spiknutí však bylo nakonec odhaleno a všichni tři byli shledáni vinnými.

Trestem byla poprava, kdy soud nařídil Lucrezii a Beatrice setnout hlavu a Giacimu měla být za zosnování vraždy rozbitá hlava kladivem. Přestože množství lidí v Římě protestovalo proti tomuto rozsudku, protože věděli, jakým člověkem byl Francesco Cenci, kat provedl popravy tak, jak mu to nařídil soud. Po popravě byly všechny tři těla převezeny do kostela San Pietro in Montorio, kde byly pohřbeny.

Přízrak Beatrice

Mezi lidmi v Římě se jen několik týdnů po popravě začaly šířit fámy, že na mostě Sant’Angelo se měl začít zjevovat zkrvavený duch Beatrice, se kterým se mělo setkat množství lidí kráčejících po tomto mostě. Tato fáma se donesla až k papeži, který okamžitě nařídil opětovné vyšetřování, dokonce povolal exorcisty a římské úřady nechaly most znovu vysvětit.

Nic z toho však nepomohlo a duch Beatrice se na mostě zjevuje dodnes i po čtyřech stoletích od své smrti. Obyvatelé Říma však vědí, že Beatrice není zlým duchem, právě naopak, pokouší se pomáhat lidem, kteří se dostanou do velkých potíží.

O duchovi z mostu Sant’Angelo vědí své například všichni zločinci, kteří chtěli na mostě přepadnout procházejících lidí. Když při loupežích nebo přepadnutí nezakročí kolemjdoucí lidé nebo v té době na mostě není nikdo, kdo by pomohl, pomáhá přízrak Beatrice tím, že se kriminálníkům na mostě zjevuje.

Přesvědčit se o tom mohli například dva mladí lidé v roce 1997, kdy byli přepadeni násilníky, kteří si je vyhlédli. Německé studenty Walthera a Moniku ze Zittau přepadla šestice mužů. Jelikož neměli šanci ubránit se jejich převaze, právě tehdy se na mostě zjevil i přízrak Beatrice.

Když ducha spatřili zloději, vyděšením z mostu utekli. Známý je i příběh z 19. století, kdy z mostu spadl malý chlapec, o němž kolemjdoucí lidé na mostě ani nevěděli. Přízrak Beatrice se na mostě kolemjdoucím lidem zjevoval, dokud je nedonutil podívat se z mostu do řeky Tiber.

Římané znají řadu podobných příběhů, které se na mostě v posledních desetiletích odehrálo, ale pokud chtějí lidé skutečně spatřit nejznámější římský přízrak, dá se ho prý vidět každý rok v noci z 10. na 11. září, tedy těsně před výročím smrti Beatrice Cenci, kdy si má v ruce nést svoji useknutou hlavu.

Její přízrak se však ještě dosud nepodařilo nikomu vyfotografovat ani natočit na kameru, protože v tom momentě duch okamžitě zmizí. Ducha Beatrice tak lidé mohou vidět jen svýma vlastníma očima, pokud je tedy celá legenda o tomto přízraku pravdivá.

Sdílet: