NASA zveřejnila obrázky obrovského jezera vytvořeného v kráteru havajské sopky

Díky geologického průzkumu amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA), vznikly pozoruhodné snímky dokumentující růst jezera, uvnitř obrovského kráteru havajské sopky Kilauea. Jezero se začalo tvořit ve spodní části kráteru v červenci 2019, a podle NASA od té doby neustále roste.

Vulkán Kilauea se tyčí na havajským ostrovem ve výšce 1280 metrů a zabírá přibližně 14% celkové plochy ostrova. Jedná se o jednu z nejaktivnějších sopek na světě. Na jejím vrcholu se nachází ohromná kaldera a v ní kráter Halema’uma’u, kde se nachází zmíněné jezírko.

Jezírko má nahnědlou barvu kvůli chemickým reakcí. Hloubka dosahuje v některých místech až 30 metrů a pokrývá plochu přibližně pěti fotbalových hřišť. Snímky NASA rovněž ukazují, jak se vrchol sopky změnil v důsledku sopečné činnosti v posledních letech.

V letech 2010 až 2018 se v jihovýchodní části Halema’uma’u objevilo velké lávové jezero. Během erupce sopky v letech 2018 se jezero vypustilo. Během této erupce se část dna kaldery zhroutilo a zanechalo po sobě hlubokou díru.

Následující fotografie pořízené satelitem Landsat 8 ukazuje Halema’uma’u před vypuštěním jezera (vlevo), po částečném zhroucení podlahy kaldery (uprostřed) a poté, co voda znovu nahromadila v kráteru (vpravo).

Zdroj: RT

Sdílet:
Loading...