Na Sibiři byl objeven neskutečný 800 miliónů let starý poklad nevyčíslitelné hodnoty

K neuvěřitelnému nálezu došlo v sibiřském regionu Jakutsko. Zaměstnanci tamní těžební společnosti objevili 800 miliónů let starý diamant v diamantu. Uvnitř drahokamu je ukryt menší, který se navíc ve vzduchové kapse volně pohybuje. I z toho důvodu mu Rusové začali přezdívat Matrjoška. Diamant je jediný svého druhu, jeho cenu bude tedy velmi těžké určit.

Rusové objevili diamant v diamantu, který tímto způsobem složení nápadně připomíná figurku ruské matrjošky. Větší diamant má 0,62 karátů a dosahuje rozměrů 4,8 x 4,9 x 2,8 milimetrů. Menší, který se nachází v něm, má odhadem 0,02 karátů a měří 1,9 x 2,1 x 0,6 milimetrů.

Jedinečný diamant objevila společnost Alrosa. Stalo se to v Jakutsku na Sibiři v dole Nyurba. Diamant je podle odhadů starý 800 milionů let. “Pokud víme, v celé historii těžby diamantů nebylo zaznamenáno nic podobného,” uvedl Oleg Kovalčuk z firmy Alrosa.

Fotografie diamantu, kterému Rusové přezdívají Matrjoška.

Nejzajímavější by bylo podle něj zjistit, jak se vytvořil vzdušný prostor mezi vnějším a vnitřním diamantem. Existují dvě hlavní hypotézy. První tvrdí, že v procesu růstu diamantu se dovnitř dostal plášťový minerál, který se později rozpustil v zemském povrchu. Podle druhé teorie se v důsledku rychlého růstu uvnitř diamantu vytvořila vrstva pórovité polykrystalické diamantové látky, která se rozpustila. 

Zdroj: siberiantimes.com

Sdílet:
Loading...