Na letišti ve Velké Británii vám auto zaparkuje robot

Cestující na britském letišti Gatwick si již nemusí dělat starosti s parkováním svých vozů. V srpnu začne na druhém největším letišti ve Velké Británii pilotní program, v němž budou roboti s názvem „Stan“ parkovat osobní vozy cestujících na letišti. Pokud se program prokáže jako efektivní, je dost možné, že roboti na parkovišti budou normálním jevem na všech letištích napříč světem.

Celá situace by pak na letišti vypadala asi následovně. Přijedete osobním vozem do jedné z osmi nově postavených garáží a přivoláte „Stana“ prostřednictvím dotykové obrazovky. To vše ještě před tím, než projdete terminálem. Nemusíte daleko na parkoviště ani se tahat s kufry.

Stan přijede k čelní straně vašeho vozu a stejným způsobme, jako vysokozdvižný vozík zvedá palety, zvedne Stan vaše auto. Robot pak dopraví vaše auto do příslušného parkovacího úseku. Chytrý parkovací robot si samozřejmě pamatuje veškeré informace o vašem letu, proto až se vrátíte bude vaše auto opět připraveno v kóji pro vyzvednutí.

Celý projekt má mnohem více výhod. Tak například když parkuje člověk, musí nechat kolem vozu dostatek prostoru, aby mohl otevřít dveře a vystoupit. Ale když parkuje Stan, jsou auta prázdná a vozidla tak mohou být umístěna blíže k sobě.

Pokud by vše probíhalo dobře během tříměsíčního pilotního programu, plánuje letiště Gatwick rozsáhlejší implementaci technologie. Počet parkovacích míst by se takto zvýšil z 6000 na 8 500. Technologie, která šetří prostor, dává robotům širší perspektivu využití v podstatě na jakémkoliv místě, kde je parkování prioritou.

A když se tak zapřemýšlíte, není těžké si představit parkovací roboty například u stadiónu na koncertech, u zábavních parků nebo nákupních středisek všude po světě.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet: