Na Krymu objevili byzantské pohřebiště „obrů“

Rate this post

Tým ruských archeologů objevil na Krymu pohřebiště s desítkami hrobek s kostlivci „podobnými ostatkům obrů“ z doby Byzantské říše. O vykopávkách informovaly místní úřady pro kulturu. Objev nahlásil Vladimir Frolov, zástupce ředitele odboru památkové péče historického muzea východního Krymu.

Archeologové dosud nenašli to správné vysvětlení ohledně velikosti objevených pozůstatků. Doufají, že je antropologická analýza dovede k požadovaným informacím. Podle Frolova dosahují lidské pozůstatky výšky dvou metrů a třiceti centimetrů. Jak ale historik zdůrazňuje, v byzantských dobách činila průměrná výška dospělého člověka 1,6 metrů.

Pohřebiště bylo objeveno během vykopávek poblíž Mithridatových schodů v ruském přístavním městě Kerč, na východním pobřeží krymského poloostrova. Do dnešního dne objevili ruští vědci celkem 27 hrobů.

Pro archeology i antropology jsou však objevené hrobky záhadou. Bude potřeba mnohem víc studií, které by dokázaly tuto anomálii výšky vysvětlit. Podle Frolova je nejpřekvapivější věcí fakt, že jsou v hrobkách pohřbeni stejní lidé, kteří navštívili chrám Jana Křtitele, který byl postaven v Kerči v 8. století našeho letopočtu. Na místě byly nalezeny také bronzové náušnice a náramky, zbytky plstěného oděvu, fragmenty koženého opasku a lidské vlasy.

Zdroj: RG

Sdílet: