Muž vytvořil plovoucí ostrov ze 700 000 kusů plastového odpadu. Najdete tam hotel i bazény

Problém s plasty řeší lidé po celém světe. Vodstvo celého světa je plasty doslova přehlcené, a právě toto byl důvod proč se francouzský podnikatel rozhodl vše prodat, a vytvořit z posbíraného odpadu zábavní, plovoucí a soběstačný ostrov. Nejen, že tak vyčistil lagunu u Pobřeží slonoviny, ale dal plastovému odpadu nové využití a zbytku světa poskytl nápad, jak s takovým odpadem zatočit.

U Pobřeží slonoviny pluje na první pohled docela nenápadný Plovoucí ostrov s originálním hotelem, restaurací, a dokonce i bazénem. Jeho tvůrcem je Francouz Eric Becker, který prodal vše, co měl, aby se mohl v roce 2012 vrhnout do tohoto bláznivého dobrodružství, jehož cílem bylo podpořit ekologickou formu turistiky.

Nejprve si chtěl muž postavit katamarán, což je typ plavidla. Když ale viděl množství odpadu v abidžanské laguně, vymyslel zcela jiný projekt. Plovoucí ostrov. Becker se tedy rozhodl posbírat vše co plave: plastové láhve, odřezky polystyrenu, plastovou obuv a podobně. „Kupoval jsem láhve od lidí nebo jsem je lovil v laguně. Jak jsem získala zkušenosti, naučil jsem se hlídat vítr a podle toho vím, kde se všechen odpad soustřeďuje,“ říka Becker.

Ostrov samotný váží asi 200 tun a spočívá na 700 tisících plastových láhvích. Celkově má rozlohu 1000 metrů čtverečních a zahrnuje několik bungalovů, restauraci s barem, kuchyni, dva bazény, můstek, několik křovin a okružní promenádu. S ostrovem se dá dokonce plout a na něj vás dopraví člun. Pokud jde o elektřinu, používá Becker systém kombinující solární elektřinu z panelů a dodávky od společnosti, která elektřinu vyrábí.

Z nápadu by si mohly vzít příklad i jiné země

Pitnou vodu odebírá ostrov z pevniny pomocí potrubí. Laguna je totiž znečištěná místním průmyslem, přístavními aktivitami a kanalizací, je příliš špinavá na to, aby bylo možno z ní čerpat vodu na pití, mytí či plnění bazénů, ani není možné se v ní koupat. Naopak použitá voda se zatím také vylévá přímo do laguny, stejně jako tam vede systém kanalizace z Abidžanu. Becker ale pracuje na myšlence technologie, která by umožnila recyklaci lidského odpadu do kompostu pro rostliny na ostrově.

O návštěvníky není nouze, zvláště přes den a o víkendech. Týdně sem zamíří zhruba stovka návštěvníků. Becker doufá, že v budoucnu bude mít jeho ostrov, dosud málo známý, více zákazníků hlavně navečer. Především by však byl rád, kdyby šel jeho systém příkladem a z odpadků se budovaly další ostrovy.

Zdroj: dailymail.co.uk

Sdílet:
Loading...