Muž odešel do ústraní a 25 let žil v jeskyni. Budete žasnout nad tím, co vytvořil

Rate this post
Netradiční umělec Ra Paulette se usídlil v obrovském jeskynním komplexu poblíž Santa Fé, některé z prostor dokonce sám vyhloubil. Nikdy nestudoval ani architekturu, ani umění. Používá jen mechanické nástroje. Práci v jeskyních se věnuje přes dvacet let a její výsledky jsou úžasné.

Jeff Wilson

Ra Paulette je sochař ze severního Nového Mexika. Jeho tvorbě dodávají charakteristické kvality nástroje, které k opracování skály používá, a způsob, jakým přistupuje ke hře světla a stínu v jeskyních. Za pomoci obyčejných ručních nástrojů vytváří tento „poustevník“, kterému dělá společnost jen pes, nádherná díla v divočině.

Obrovské fresky a rytiny představují svědectví o potěšení jednoho člověka z práce, kterou v tichosti mění své bezprostřední okolí. Ra nepoužívá elektrické nástroje, postupuje pomalu a propracovává každý detail. Své obrazce tvoří uvnitř jeskyní (z nichž některé prohloubil a podstatně rozšířil) bez jakéhokoli oficiálního vzdělání v sochařství, inženýrství nebo v architektuře.

„Má to mnoho do činění se spojováním protikladů… vědomí, že jste v podzemí, ale dovnitř proudí světlo; intimita pobytu v jeskyni, ale s obrovskými pilíři, některé jsou vysoké 10-12 metrů,“ vysvětluje Paulette.

Skoro sedmdesátiletý Paulette na sebe nenahlíží jako na umělce. Je to prostě muž, který vášnivě a hmatatelně vyjadřuje svůj pocit posvátného úžasu. Ra Pauletteho vždycky fascinoval vztah člověka, přírody a vnitřní duše. Osamocená procházka lesem pro něj není jen obyčejná chůze odněkud někam, stává se z ní introspektivní pouť. Až budou jeskyně hotové, budou poskytovat surrealistické, transformativní prostředí přesně k tomuto účelu – podle svého tvůrce mají podporovat „duchovní obrození a osobní pohodu“. Každý sál se vyznačuje jedinečnými vlastnostmi a vyvolává odlišné pocity; prostory osvětlují jen světelné tunely ve stropě.

O osamělém muži s krumpáčem, lopatou a jinými obyčejnými nástroji svět prakticky nevěděl do doby, než se o něm před několika lety doslechl filmař Jeffery Karoff. Filmař strávil s Paulettem tři roky a natočil o něm dokument Cave Digger, Kopáč jeskyní. Ten byl nominován na Oskara a získal několik různých ocenění. Trailer zde.

!!! GALERII JEHO VÝTVORŮ SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE !!!

Zdroj: osud.cz

Sdílet: