Mongolští duchové

Mongolsko je ve světě známé díky velkému dobyvateli a vůdci Čingischánovi, který sjednotil mongolské kmeny a založil Velkou mongolskou říši. O Mongolsku je však pověstné i to, že patří mezi nejpověrčivější národ v celé Asii. Proto není divu, že téměř v celém Mongolsku se setkáte s “dováděním” různých duchů. Před jakými duchy mají obyvatelé Mongolska velký respekt?

Jezerní duch

Mezi hlavním městem Mongolska Ulánbátaru a městem Cecerleg se rozprostírá jezero Ogi, které vyhledávají hlavně turisté. Drtivá většina Mongolů se však jezeru vyhýbá, protože v něm má být jezerní duch. Legenda říká, že jeden z Čingischánových vojáků tu měl kdesi v mělké vodě uštvat svého koně. Duch měl údajně oživnout tak, že se koňská krev smíchala s jezerní vodou. Podle legendy se tento duch probouzí vždy tehdy, když slyší lidský zpěv. Přízrak pak dokáže člověka vlákat do jezera a okamžitě ho utopit.

Duch tělo vrátí zpět, ale duši si nechá. Místní průvodci proto turistů vždy upozorňují, aby u jezera vůbec nezpívali, protože by se jim to mohlo vymstít.

Mongolská Sněžná paní

V západním Mongolsku se rozprostírá hora Tavanbogd (v překladu Pět svatých) s výškou 4374 metrů nad mořem, kterou tvoří pět vrcholů. A právě zde má podle další legendy přebývat záhadný přízrak, kterému Mongolové říkají Sněžná paní. Vidělo ji už množství místních lidí, průvodců, ale i turistů, kteří sem zavítali, byli to hlavně muži. Podle očitých svědků je Sněžná paní velmi krásná, oblečená v modrobílých šatech, ale bosá. Sněžná paní každou svou vyhlédnutou oběť láká, a naznačuje kudy má jít. Její kráse se údajně nedá odolat, každý, kdo jí podlehne, čeká v pohoří smrt. Cesta, kterou přízrak ukazuje je vždy velmi zrádná, a oběti většinou končí v ledovcových trhlinách.

Duše Čingischánových válečníků

V jihovýchodním Mongolsku se nachází obrovský žulový masiv Bagagadzryn, který je viditelný už z velké dálky. I cestovní kanceláře, které sem lákají turisty tvrdí, že právě zde pásl své koně sám Čingischán. Nejvyšší vrchol tohoto seskupení obrovských balvanů se vypíná do výšky 1768 metrů nad mořem, a uvnitř je dokonce i podzemní jezero s několika minerálními prameny. Toto krásné místo je vyhledáváno turisty, ale většinou jen přes den. Po setmění tu průvodci ani místní lidé nechodí, protože jsou tam slyšet hlasy Čingischánových vojáků. Ti se mezi sebou povídají, hádají, a je tu dokonce slyšet i řehtání koní. Našlo se pár odvážlivců, kteří se do těchto míst po setmění vydali, a prý to není nebezpečné, což potvrzují i ​​někteří průvodci. Osudná může být až zvědavost.

Čingischánovi vojáci prý každou noc chodí k podzemnímu jezeru, kde si sednou a vypráví své příběhy. Ten, kdo je následuje až k podzemnímu jezeru, už nemusí najít cestu zpět. Takto se zde ztratilo mnoho turistů, které našli v podzemí až po několika týdnech.

Mongolsko se stalo v poslední době vyhledávanou turistickou destinací, hlavně pro svou kulturu a památky. Ti turisté, kteří mají odvahu si však mohou ověřit na vlastní kůži i pravdivost mongolských legend o duších, o nichž v této asijské zemi není nikdy nouze.

Sdílet: