Mexická Chirinola, neuvěřitelný kaktus, který chodí

Kaktus rodu Stenocereus eruca, někdy také zvaný Chirinola, je mimořádný přírodní úkaz. Nejen, že dokáže klonovat své části, aby přežil v poušti, ale také je umí odstraňovat ze svého „těla“, aby se mohl zvolna plížit pouští. Seznamte se s plíživým kaktusem.

Jde o endemický druh, to znamená, že se vyskytuje jen v jedné lokalitě. Tou je oblast na severozápadě Mexika, ve státě Baja California Sur. Pouze tam byl tento kaktus pozorován. Je zcela odlišný od jiných kaktusů. Ty běžně rostou směrem vzhůru, zatímco plíživý kaktus se drží u země a doslova se rozlézá po půdě. Kaktus se skutečně dokáže pohybovat a migrovat po poušti. Roste zcela izolovaně na velmi nehostinném místě, takže tuto schopnost potřebuje.

Jeho růst je velmi pomalý, jen 60 centimetrů za rok. Ale pokud kaktus domigruje do sušších oblastí, jeho růst se ještě zpomalí a pak roste třeba jen 60 centimetrů za deset let. V průběhu času začíná vytvářet až neproniknutelné kolonie. Ty se rozlézají desítky metrů do šířky a tvoří spletitou změť. Její okraje odumírají a základna se stále pohybuje kupředu. Kaktus žije klidně i sto let, takže jde o dlouhověkou rostlinu.

Jak je vidět na obrázcích, kaktus postupně odlupuje své výhonky, které už nepotřebuje, a ty se tak válejí po trase jeho pohybu. Je to fascinující pozorovat. Ovšem je nutné dodat, že tomuto kaktusu akutně hrozí vyhubení. Není to vlivem podnebí nebo přírodních podmínek. Na vině je poptávka mezi sběrateli sukulentů, kteří za tento kaktus na černém trhu nabízejí horentní sumy – běžně se prodává kolem 5000 dolarů. To vede místní lidi k tomu, aby tento kaktus vykopávali a nabízeli zájemcům.

Dalším problémem jsou ohrady a zdi, kterými je ohrazena část pozemků. Kaktus je nedokáže překonat a nemůže tak pokračovat ve své pouti. Většinou se tak u těchto umělých bariér začne hromadit a dříve nebo později přijde farmář a celý kaktus vykope. Z těchto důvodů je dnes stále těžší najít tento zajímavý sukulent a možná se blíží doba, kdy už ho ve volné přírodě neuvidíme vůbec. Mexická vláda je sice zařadila na seznam chráněných druhů, ale to zatím příliš nepomáhá.

Zdroj: MXC

Sdílet:
Loading...