Loď duchů: brázdí mořem přízrak jménem Lady Lovibond?

Pověrčivost je přirozenou vlastností člověka a námořníci jí mají požehnaně. V minulosti pevně věřili, že žena na palubě přináší neštěstí. A zmizení plavidla Lady Lovibond dávali za vinu právě něžnému pohlaví. Stala se z Lady Lovibond skutečně loď duchů, která dodnes brázdí oceány?

Lady Lovibond byl trojstěžňový britský škuner, který byl den před svatým Valentýnem v roce 1748 připraven vyplout. Byla sobota a kapitán Simon Reed se chtěl plavit po proudu řeky Temže na otevřené moře, obeplout pobřeží hrabství Kent a vydat se směrem do Portugalska. Celou výpravu organizoval jako svatební cestu pro sebe a svou manželku Annettu.

První večer po vyplutí se nesl ve znamení zábavy. Muži na všech palubách oslavovali, výjimku tvořil pouze první důstojník John Rivers. Přestože šel kapitánovi za svědka, ze štěstí novomanželského páru neměl radost. Neznámo, zda na Reeda žárlil, ale zosnoval plán pomsty. Zřejmě se nikdy nepodaří zjistit, do jaké míry ho zrealizoval, každopádně byl do dalšího osudu lodi pořádně zapleten.

Asi deset kilometrů od města Deal se nachází geologický útvar známý jako Goodwinské písky. Jde o přírodní anomálii dlouhou přibližně 15 kilometrů a nachází se přibližně osm až 15 metrů pod hladinou. V podstatě jde o obrovskou mělčinu, na níž v dosavadní historii ztroskotalo minimálně dva tisíce lodí. Jednou z nich měl být v ten únorový den i Lady Lovibond.

Když se přibližovala ke Goodwinským pískům, Rivers se rozhodl jednat. Opilost ještě vystupňovala jeho nenávist a žárlivost. Připlížil se k muži u kormidla a udeřil ho po hlavě. Zmocnil se řízení plavidla a úmyslně ho navedl na mělčinu. Zachránilo se jen několik námořníků, kteří příběh dále šířili.

Zde však příběh Lady Lovibond nekončí. O 50 let později si kapitán lodi Edenbridge James Westlake udělal do lodního deníku záznam o tom, že se jeho loď téměř srazila s neznámým trojstěžňovým plavidlem. Popsal ho jako škuner, na kterém se podle zvuků slavilo.

13. února 1798, tedy přesně 50 let poté, co Lady Lovibond zmizela, viděli lidé z pobřeží loď směřující přímo na Goodwinské písky. Netušili, zda narazila na mělčinu, proto se k místu jejího předpokládaného ztroskotání ihned vydali na záchranných člunech. Po lodi nenašli ani stopy. V roce 1898 se objevily podobné svědectví.

Naposledy měli vidět Lady Lovibond v roce 1948. Kapitán Bull Prestwick ji prý považoval za normální plavidlo a vůbec mu nepřipadala jako loď duchů. Přiznal však, že zářila jemným matným zeleným přísvitem.

Legenda o lodi duchů jménem Lady Lovibond se tak světem šíří už 170 let. Námořníci by vám řekli, že taková plavidla opravdu existují. Jelikož se však jejich existence nikdy nepotvrdila, můžeme jejich slovům jen věřit, nebo je naopak označit za výmysly. Výběr je na vás.

Sdílet:
Loading...