Letos začnou zásilky doručovat autonomní vozíky a Češi už měli možnost je otestovat

Rate this post

Na drony, které nám budou nosit balíčky přes okno do bytu si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Letos se musíme spokojit s inteligentním autonomním vozíkem pro přepravu zboží. Zjednoduší se tak doprava i logistika, otázkou zůstává jen svěřená důvěra.

Americký startup Postmates v tomto roce nasadí do ostrého provozu chytrého rozvážkového robota Serve. Hodnota této inovace, po investicích z minulého roku, dosáhla 1 miliardy dolarů. Informoval o tom web Mashable.com .

Moudrého robota na rozvoz potravin před více než dvěma lety v Praze testoval i největší český online supermarket Rohlik.cz. Tehdy šlo o robota od firmy Starship Technologies, která letos získala investici 25 milionů dolarů.

Americký Postmates se zaměřuje na zboží všeho druhu. Odveze vše, co se vejde do jeho úložného prostoru. Odveze 20 kilogramů a na jedno nabití baterie dokáže ujet 50 km. Podle Postmates dokáže za den rozvést přibližně 12 zásilek.

Na cestě se orientuje pomocí senzorů lidar. Nahoře má světelný prstenec, kterým ukazuje směr jeho nejbližší trasy, aby ho mohli chodci pohodlně obcházet bez zbytečných zmatků. K tomu všemu má v předu rozkošné velké oči, i jimi dává kolemjdoucím najevo, kterým směrem se bude ubírat. Během prvních dnů zařazení robota do provozu, nebude zcela autonomní, ale bude ovládán na dálku.

Robot Serve zatím kurýry nepřipraví o práci. Jednak nedokáže odvézt více rozměrné zboží, jako například skříň či matraci a chvíli potrvá, než se tento systém rozjede v praxi. Může být však velmi užitečný pro doručovací firmy a ušetřit nervy i samotným doručovatelům na místech, kde nelze dobře zaparkovat a podobně. Dalšími výhodou je, že se vyhne zácpám a netvoří emise.

Zdroj: mashable.com

Sdílet: