Lady Dai: 2000 let stará mumie s proudící krví v žilách

5/5 - (1 vote)

Nepochybně jednou z největších záhad archeologie představuje mumie Lady Dai, manželky jednoho z velkých vůdců říše Han. I když je mumie stará 2000 let je v naprosto dokonalém stavu i její tvář je dokonalé zachovalá a neporušená.

V současnosti jde o nejzachovalejší čínskou mumii v historii. Xin Zhui, skutečné jméno ženy, byla manželka jednoho z největších vůdců říše Han. V historii byla známá spíše jako Lady von Dai a předpokládá se, že zemřela mezi lety 178 a 145 př. n. l.

Objev hrobky v roce 1971 byl senzací: na hrobku dělníci narazili náhodou, když měli za úkol vykopat základy na protiletecký kryt. Jaké bylo jejich překvapení, když narazili na hrobku čínské šlechtičny! Hrobka měla zvláštní tvar obrácené pyramidy a byl v ní uložen i manžel vládkyně a pravděpodobně jejich syn.

Největším šokem pro archeology, byla zachovalost mumie Lady von Dai. Vypadala totiž, jakoby zemřela před pár dny. Orgány byly neporušené, pokožka byla pružná, svěží a hydratovaná a co víc, v žilách ji proudila krev. Dodnes si vědci nedokáží vysvětlit, jak mohla být mumie tak zachovalá. Mohl za to snad způsob jejího uchování?

Mumie byla zabalená do mnoha vrstev hedvábí a zapečetěna ve čtyřech do sebe zapadajících rakví. Kromě Lady von Dai byly v hrobkách bambusové luky a košíky, nádherné misky a kořínky lotosového květu, které plavaly ve vodě. Vše v naprosto bezvadném stavu.

Díky zachovalosti mumie, mohli odborníci provést pitvu, která odhalila, že Lady von Dai trpěla hypertenzí, vysokým cholesterolem, cukrovkou a žlučovými kameny. Zároveň se jednalo i o důvody její smrti. Ve věku 50 let skonala na infarkt v důsledku obezity sedavého životního stylu a nezdravé stravy.

Dnes je čínská mumie, která vypadá mnohem lépe než kterékoliv ze starověkého Egypta, uložena v provinčním muzeu Hunan. Dodnes představuje pro archeology i vědce působivou záhadu.

Sdílet: