Která hrobka Ježíše Krista je ta pravá?

Jeruzalém je pro věřící lidi velmi významným místem. Poutních míst je zde hned několik. Nejvýznamnějším cílem všech věřících je však hrobka Ježíše Krista a místo jeho vzkříšení. Problém je v tom, že takových míst je v Jeruzalémě hned několik. Které je tedy to pravé?

Za oficiální místo ukřižování, smrti, vzkříšení a neděje se považuje Chrám Božího hrobu. Ovšem toto místo vyvolává řadu pochybností, podle popisů v evangeliích se tomuto místu podobá spíše Zahradní hrob, který leží nedaleko Damašské brány.

Místo, kde se nachází Zahradní hrobka je se skonem Ježíše Krista spojováno od roku 1883. Biblický význam mu přiřkl britský důstojník a úředník Charles George Gordon. Ten odmítl uvěřit, že se Golgota nacházela na místě chrámu Božího hrobu. Když tedy severně od Damašské brány objevil pahorek, který tvarem připomínal lebku, začal s vykopávkami.

V tomto prostoru se anglickému vojákovi a administrátorovi skutečně podařilo objevit hrobky. Nález Gordona tvrdilo v jeho přesvědčení. Od té doby mnoho křesťanů a věřících jiných náboženských vyznání věří, že jde o skutečné „svaté místo“.

 Stephan Bridge, zástupce ředitele místa Zahradní hrobky říká: „Netvrdíme, že se jedná o pravou hrobku Ježíše, nebo že jde o jediné a prvé místo, kde byl Ježíš ukřižován a poté vzkříšen. Na druhou stranu toto místo splňuje hned několik atributů popisovaných v evangeliích.“ Ačkoliv nemůžeme přesně dokázat, že jde opravdu o místo ukřižování, smrti a vzkříšení Ježíše Krista, podobnost s biblickými příběhy je dost silným argumentem. Jak mnohdy zaměstnanci parku, kde je hrobka k nalezení, uvádí – je na každém dle jeho víry a uvážení, které místo uzná, jako to pravé.

Zdroj: elit, Gt

Sdílet:
Loading...