Krvavá Mary: Prokletá královna?

Rate this post

Pod pojmem “Krvavá Mary” si mnozí představí koktejl nebo legendu o děsivém přízraku čarodějnice, který se zjeví v zrcadle, pokud se v tmavé místnosti při svíčce třikrát zopakuje její jméno. Poznejte příběh o skutečné Krvavé Mary.

Přezdívku Krvavá Mary dostala anglická královna Marie I., jediná dcera krále Jindřicha VIII., kterou měl s Kateřinou Aragonskou v roce 1516. Byla pokřtěnou katoličkou a byla šikovná v jazycích a v hudbě. Jako devítiletou ji otec jmenoval za princeznu Walesu a snažil se najít pro ni vhodného manžela.

Král byl zklamaný, že Kateřina mu neporodila mužského následníka trůnu, tak když měla Marie 17 let, Henrich dal anulovat manželství s její matkou. Jelikož katolická církev neuznala důvody anulace manželství, král Jindřich VIII. založil anglikánskou církev, jejíž hlavou byl on sám. Následně se oženil s Annou Boleynovou. Nicméně, Anna porodila králi také pouze dceru, Alžbětu.

Anna se obávala, že Maria by ohrožovala Alžbětino následnictví na trůn a zatlačila na parlament, aby rozhodl o Marii, jakožto právoplatnou dědičkou anglického trůnu. Jindřich VIII. sice dal Boleynovou popravit, ale nic se nezměnilo na tom, že Marie zůstala v linii čekatelů na kralování na anglickém trůnu až za svou poloviční sestrou.

Jindřich VIII. se po popravě Anny Boleynové oženil s Janou Seymorovou, která mu v roce 1537 konečně porodila vytouženého syna, Eduarda VI. Pochopitelně král udělal právě z Eduarda následníka trůnu. Král Jindřich VIII. zemřel, když měl Eduard pouze devět let, tak za něj vládla ráda Regents. Během toho se v zemi rozbouřily protestace, ekonomika upadala a Skotsko útočilo, ale král Eduard VI. zemřel jako 15letý čili ještě dříve, než začal skutečně vládnout a zanechal zemi v hrozném stavu.

Po boji o vládu Marie I. v roce 1553 zasedla na anglický trůn jako katolická královna. O rok později se vdala se za španělského prince Filipa II. s nadějí, že s ním zplodí potomka, ale nebylo to tak jednoduché, jak si 38letá královna představovala.

Už od mládí měla Mary problémy s menstruací, trápily ji nesnesitelné bolesti a nepravidelný menstruační cyklus, které mohly mít později za následek její psychické problémy. Bylo o ní známo, že mívala záchvaty deprese a vždy měla pochmurnou náladu.

Krátce po uzavření manželského svazku se u Mary začaly projevovat znaky těhotenství, rostlo její břicho i prsa. Těšila se na potomka, ale když přišel očekávaný termín porodu, dítě nikde. Namísto toho se královny začalo břicho opět vracet do původní velikosti. Nikdo nerozuměl tomu, co se stalo. Medicína v 16. století neumožňovala zjistit co královně bylo. Možná šlo o nádor.

Katolická královna byla přesvědčena, že její bezdětnost je trest od Boha za perzekuce, které provedla krátce po nástupu na trůn. Snažila se sjednotit náboženství v zemi a obrátit lidi opět na katolickou víru. Dala popravit 240 mužů a 60 žen, kteří se hlásili k protestantství a za to si vysloužila přezdívku Krvavá Mary.

Královna Marie I. zemřela ve věku 42 let bez vytouženého potomka. Koluje legenda, že královna po své smrti straší. Prý se zjevuje těhotným ženám a vyhrožuje jim, že jim vezme děti. Mnohé ženy prý po takovémto zjevení potratila, nebo jim zemřeli děti. Je za tím opravdu bývalá královna?

Sdílet: