Kouzelná místa na Slovensku, o kterých jste pravděpodobně neslyšeli

Na Slovensku byl alespoň jednou snad každý z nás. Většinou ale na místech, která jsou již dobře známá, a hlavně plná návštěvníků. Stejně jako u nás i u našich sousedů existují místa, o kterých ví jen místní, a která se svou krásou a jedinečností vyrovnají i těm proslulejším turistickým zastávkám.

Venku je nádherné počasí, každým dnem se blížíme k slunnému létu, a proto je na čase, naplánovat si co s volným časem. Pokud zvažujete návštěvu našich slovenských sousedů, nechte se inspirovat dnešním článkem a navštivte i méně známá místa, která mají co nabídnout. Internetový magazín Lajfka.sk zveřejnil seznam méně známých turistických cílů, které zabaví celou rodinu a co je ještě lepší, jejich návštěva vás nebude stát skoro nic.

Skryté vodopády uprostřed obcí

Slovenská obec Lúčky je především známá jako lázeňská destinace, kromě toho je i místem Slovenské národní památky v podobě vodopádu. Přímo v centru obce stéká pramenitá voda z potoka Lúčanka z výšky 13 metrů do malého jezírka, kde se můžete i zchladit. K místu se dostanete pěšky, na kole ale i autem. Břehy jsou pevné, proto se do bezprostřední blízkosti vodopádu dostanete snadno i s dětmi. Za krásnou podívanou nezaplatíte nic, navíc v letních dnech přijde taková zastávka vhod.

U vodopádů skrytých uprostřed obcí ještě chvíli zůstaneme, protože na Slovenku najdeme tyto unikáty hned dva. Druhým z nich je Hrhovský vodopád vysoký 15 metrů, který stéká v blízkosti obydlených domků vesnice Hrhov. Malebná obec se nachází u hranic s Maďarskem v Košickém kraji. Místní obyvatelé jsou na vodopád, který je považován za nejvydatnější v oblasti Slovenského krasu, právem pyšní.

Kámen, který hraje jako hudební nástroj

View this post on Instagram

#trumpetingstone #trúbiacikameň

A post shared by Kotcúr ze seweru (@kotcur_seweran) on

Už jste někdy slyšeli o kameni, kterým se dá troubit? Trúbiaci kameň, jak ho naší slovenští sousedé nazývají, se nachází v menší vesničce Sucháň v Bánskobystrikém kraji. Opravdu unikátní hudební nástroj, který v okolí nemá obdoby, najdete na úbočí sopečné skály. Na první pohled se zdá, že jde o obyčejný balvan s dvěma otvory nad sebou. Když se vám ale podaří správně fouknout do vrchního otvoru, ozve se silné zatroubení, které je slyšet v širém okolí. Ne každému se však podaří kámen rozezvučet, nejčastěji se to podaří malým dětem.

Vyhlídková věž ve tvaru dřevěného sudu

https://www.instagram.com/p/BuWfD1VhQab/

Milujete víno? Pak byste měli navštívit slovenskou vinařskou oblast Tokaj. Kromě krásné přírody, kvalitních vín, projížděk lodí či návštěv historických sklepů, stojí jistě za zmínku i 12 metrová věž ve tvaru sudu, kterou najdete mezi obcemi Malá Tŕňa a Černochov. Zatímco u nás by byl vstup jistě zpoplatněn, tady si vyhlídkovou věž můžete prohlédnou i projít zcela zdarma. Zvláště jedinečný zážitek nabízí tato atrakce v noci, kdy je věž osvětlena. Výlet k věži v noci s vínem a pohledem na hvězdy, je vrcholem romantiky.

Labyrint starého kamenolomu

https://www.instagram.com/p/CAMo6KcnICC/

Poblíž Bratislavy, hlavního města Slovenska, se rozprostírá známý hrad Devín. Málokdo ale ví, že se na svahu Devínské kobyly nachází starý kamenolom. Dnes je nazýván jako Waitův lom a když se dostanete až do jeho nejvyšší části, uvidíte pod sebou labyrint. Inspirací pro jeho vytvoření se staly záhadné kruhy v obilí. Když se k labyrintu dostanete a zkusíte si jej projít, po chvíli zjistíte, že absolutně nevnímáte okolí, jen cestičku před vámi. Jeho návštěva rovněž není zpoplatněna.

Nový Zéland existuje i na Slovensku

Nemusíte cestovat tisíce kilometru, abyste navštívili Nový Zéland, hodinu od Bratislavy je totiž taky jedno takové místo. V obci Modrová na vás čekají klokani i typičtí pštrosi Emu, expozice maorské a novozélandské kultury, která vás podrobně seznámí s tamním životem. Zvláště autentickým zážitkem je pak návštěva maorské osady uprostřed lesů, která kopíruje vzhled vesniček starých 300 až 400 let.

View this post on Instagram

#farma #zoofarma #modrova #farmanovyzeland #trip #vylet

A post shared by Koleno (@tomaskokoleno) on

Slovenský Nový Zéland můžete v létě navštívit od úterý do neděle, vždy od 14:00 do 18:00, vstupné je pouhých 2,50 € a děti do 4 let mají vstup zdarma. Místo jistě nepřehlédnete, všude vás totiž budou poutat značky, včetně těch, které upozorňují na přítomnost klokanů.

Dům vytesaný do skály

Jako v jiném světě si budete připadat v obci Brhlovce, kde najdete dům vytesaný do skal. Jedinečná stavba spolu s dobovým nábytkem vás přenesou na konec 19. století. Z vybavení dvoupatrového domu je patrné, jakým životem místní žili v tomto období. Dům si můžete prohlédnou za symbolické jedno euro, a to vždy od dubna do října.

Zahrada jako z pohádky plná motýlů

https://www.instagram.com/p/BwNxkGSAaA3/

Motýli zahrada není ničím neobvyklým ani u nás. Jedinečná expozice v Liptovském Mikuláši se rozprostírá na ploše 800 m2. Jakmile vstoupíte do zahrady, rázem se ocitnete mezi třemi tisíci překrásných motýlů. Tento výlet je balzámem pro duši a nabije vás pozitivní energií. Zvláště okouzlené budou děti, které se zážitku nemohou nabažit. Vstup vás vyjde na 7 euro. Zahradu můžete navštívit nejpozději do 16. září, pak se zahrada pro veřejnost uzavírá.

Zdroj: Lajfka.sk

Sdílet: