Konopí pochází z Tibetu a je 28 milionů let staré

Konopí pochází z Tibetu – fascinující studie publikovaná 14. května 2019 v časopise Vegetation History and Archaeobotany podrobně popisuje práci týmu vědců na univerzitě ve Vermontu. Vědci předkládají důkazy o tom, že rostlina konopí se vyvinula před 28 miliony let v určité oblasti tibetské plošiny.

Předci konopí

Studie si kladla za cíl stanovit nejstarší společné předky rostliny konopí. Tým vědců pod vedením Johna McPartlanda z Vermontské univerzity analyzoval údaje o distribuci rostlin divokého typu pomocí 155 studií rostlin nalezených ve fosiliích.

Ve snaze určit neznámý původ moderního konopí vědci odhalili, že rostlině se dařilo v suchých stepních podmínkách v oblasti severovýchodní tibetské plošiny poblíž jezera Qinghai asi před 28 miliony let.

Přestože pyl konopí je vizuálně podobný pylu chmele, vědcům se podařilo tyto dva druhy rozlišit a zjistili, že chmel a konopí mají společného předka.

Odkud pochází konopí v Tibetu?

Tato studie poskytuje bohatší porozumění nejen „kdy“ se vyvinuly první rostliny konopí, ale také „kdy“ je humanoidi začali používat jako drogy a pro rituály.

Místo konopného původu, které je zde zásadní, je jen několik set kilometrů od krasové jeskyně Baishiya, kterou kdysi obývali staří Denisované z Homo sapiens. Není známo, zda místní Denisované používali konopí, protože Země byla v té době uprostřed doby ledové a klimatické podmínky mohly těmto rostlinám bránit v růstu.

Denisované však byli schopni dovážet semena konopí z jiných míst, o čemž svědčí přítomnost pylu marihuany, který byl nalezen v písku a zemi v jeskyni Denisovanů na Sibiři, kde byly poprvé identifikovány fosilie těchto prehistorických lidí.

Skvělá migrace

Z tibetské plošiny se konopí dostalo do Evropy asi před 6 miliony let a asi před 1,2 miliony let se rozšířilo až do východní Číny. V průběhu tisíciletí se konopí přesunulo do celého světa.

Do Jižní Ameriky se dostalo přes Afriku v 19. století a do Spojených států proniklo na počátku 20. století. Nakonec se konopí za posledních 130 000 let objevilo všude.

Sdílet:
Loading...