Kmen Bajau: zvláštní genetická mutace je mění v obojživelníky

5/5 - (1 vote)

Říká se jim Mořští nomádi nebo také Lid Bajau. Je to domorodý kmen mořských cestovatelů, který na svých lodích už po tisíciletí brázdí vody jihovýchodní Asie. A za tu dobu získal unikátní schopnost, jakou nikdo jiný na světě němá. Lidé z Bajau dokážou velmi dlouho setrvávat pod vodou.

Lid Bajau žije na lodích a hausbótech nebo primitivních chýších na vodě a loví ryby. To je asi tak všechno, co se o tomto kmeni dá říct. Co ale zaujalo vědce, je fakt, že tito lidé mají o polovinu větší slezinu. A také dokážou zůstat pod vodou dlouhé minuty, klidně třeba 13 minut na jedno nadechnutí. Spojení se zvětšenou slezinou a touto schopností se přímo nabízí.

Funguje to tak, že při ponoru se zpomalí tep srdce, a organismus začne krev a kyslík distribuovat do mozku a dalších důležitých orgánů. V tomto procesu hraje důležitou roli právě slezina, která vysílá právě tuto okysličenou krev do organismu. Neobvykle velkou slezinu mají například tuleni Weddelovi, a tak se vědci domnívají, že pokud i lidé mají zvětšenou slezinu, zřejmě tam bude spojitost. Nikdo ovšem doposud tyto věci nezkoumal.

Právě proto vědkyně Melissa Ilardová z Cambridgeské univerzity strávila několik měsíců s lidem Bajau v rámci svého výzkumu. Získala vzorky DNA a porovnala je se vzorky kmene Saluan, který žije na souši. Zjistila, že lidé Bajau mají gen, který se nazývá PDE10A, a Saluané jej nemají. Bude to zřejmě tento gen, který má na svědomí zvětšení sleziny kmene Bajau.

Kmen Bajau se zřejmě za tisíciletí adaptoval i fyzicky na svůj nevšední způsob života. Není však jediným kmenem, u kterého se vyvinuly velmi neobvyklé vlastnosti v souvislosti se stylem života. Kmen Moken žijící na pobřeží Barmy a Thajska rovněž tráví podstatnou část života na lodích a ve vodě. U těchto domorodců se zase vyvinul zrak, který velmi dobře funguje pod vodou. Běžný člověk vidí bez brýlí rozmazaně a ne na příliš velkou vzdálenost. Lidé kmene Moken vidí pod vodou skvěle, jsou v tomto dost možná nejlepší na planetě. I z tohoto případu je dobře patrné, že příroda lidi vybavuje v procesu evoluce tím, co nejvíce ke svému životu potřebují.

Zdroj: da

Sdílet: