Když se stane vrahem zrcadlo

V roce 1997 se ve více francouzských novinách objevilo oznámení, které hodně lidí překvapilo, vystrašilo, ale také velmi pobouřilo. Z policejního skladu bylo ukradeno zrcadlo, které je prý pro každého člověka smrtelně nebezpečné. Proč se ho lidé měli bát?

Prokleté zrcadlo

Říká se, že rozbité zrcadlo znamená sedm let neštěstí, ale zrcadlo, o kterém se ve francouzských novinách psalo bylo údajně ještě nebezpečnější. V oznámení se psalo: “Obracíme se na všechny starožitníky a milovníky umění s důležitým upozorněním. Před několika dny bylo z policejního skladu odcizeno několik starožitných předmětů. Mezi nimi bylo i historické zrcadlo, na jehož rámu je na zadní straně vyražená signatura Louis ARPO, 1743. Nekupujte prosím tento předmět, neberte ho do zálohy a nepohybujte se v jeho blízkosti. Jedná se o smrtelně nebezpečný artefakt, který již zapříčinil smrt nejméně 38 osob. “

Není divu, že toto upozornění lidi velmi rozhořčilo, a ptali se jak je vůbec možné, že byl zveřejněn takto kontroverzní text. Později vyšlo najevo, že za oznámením stojí vedoucí pařížské společnosti Asociace starožitníků Emil Freinet, který měl k tomu vážný důvod. Zrcadlo v roce 1743 vyrobil pařížský mistr Louis ARPO, který kromě umění studoval i černou magii, byl členem okultistických společností a účastnil se i satanistických mší. A podle všeho i jeho zrcadlo, kterému se říkalo Zlatí andělé – v horní části pozlaceného dřevěného rámu se nacházely dva andělé, bylo údajně spjato s černou magií.

Způsobuje zrcadlo smrt?

Prvním známým vlastníkem zrcadla byl bohatý řecký bankéř Kirakos Gandzaketz, který si ho umístil do svého pařížského domu. Zrcadlo si koupil někdy v létě roku 1769, ale už 30. září se jeho bezvládné tělo našlo na lesní cestě blízko jeho opuštěného kočáru. Policisté nenašli žádné známky násilí, a tak případ uzavřeli jako přirozenou smrt. Zrcadlo se za pět let dostalo až na královský dvůr k mladé královně Marii Antoinettě, která ho podle mnoha svědectví nenáviděla.

Říkalo se totiž, že v něm zahlédla popravy, lešení s gilotinou a jakousi ženu v bílých šatech, kterou vedou na smrt. Zrcadlo po tomto incidentu dala okamžitě odstranit. Jak se ukázalo o několik let později, v zrcadle viděla královna samu sebe, zemřela pod gilotinou. Další zprávy o zrcadle jsou až z roku 1852, kdy si ho v obchodě s uměleckými předměty koupil francouzský kníže D’Aubert. Na jaře roku 1853 však také zemřel. O život přišel při souboji s jiným šlechticem během banálního sporu. Zrcadlo se pak dostalo podle závěti k jeho třiadvacetileté neteři Laure Noëlové. Ani ta si ho však dlouho neužila, a o několik dní později ji našli v jejím domě mrtvou.

Ležela před zrcadlem a příčinou smrti bylo krvácení do mozku. Zrcadlo se takto dostalo za další půlstoletí k dalším majitelům (celkem jich bylo 34), z nichž všichni za záhadných okolností zemřeli. Od roku 1910, kdy zemřela tříčlenná rodina, která toto zrcadlo vlastnila, byl tento podivný artefakt umístěn do policejního skladu. Přestože se lidé zrcadla začali opravdu bát, nikdo se ho neodvážil rozbít. Na zrcadlo by bylo možná i zapomenuto, ale v roce 1997 ho z policejního skladu někdo ukradl, a podivný příběh se díky oznámení v novinách opět dostal mezi lidi. Nikdo momentálně neví, kde se toto tajemné zrcadlo je. Mohlo skutečně zrcadlo zabíjet? Nebyly všechny úmrtí ve spojení se zrcadlem čistě náhodné?

Sdílet: