Jsou pyramidy výsledkem lidské nebo mimozemské činnosti? Tohle má být konečná odpověď

Po tisíce let velké pyramidy v Gíze fascinují lidi z celého světa. Jako nejstarší člen Sedmi divů starověkého světa, jsou pyramidy předmětem mnoha teorií hlavně o tom, jak byly postaveny. Otázka, kterou se většina lidí pokládá, je, zda jsou dílem mimozemšťanů nebo lidí. 

Po celé roky příznivci tohoto fenoménu prohlašují, že lidské bytosti nemohly samy postavit tyto nádherné struktury. Museli mít pomoc z hůry a o Bohu rozhodně nemluví. To je pravda, mnozí lidé věří, že Cizinci postavili pyramidy nebo alespoň lidem pomohli. Ale racionálně uvažující odborníci a archeologové opakovaně tyto teorie vyvrací, a to už po celá léta. Teď jim nejspíše došla trpělivost. Shromáždili totiž důkazy, které jednou pro vždy odpoví na zmíněnou otázku.

Daniel Bonn je profesorem fyziky na univerzitě v Amsterdamu. Spolu se svým týmem úspěšně pochopili způsob, jakým starověcí Egypťané přesunuli masivní kameny z lomu na místo, kde dnes stojí pyramidy. Pomohl jim k tomu obraz z roku 1900 před našim letopočtem, zobrazující stovku mužů táhnoucích mohutnou sochu pomocí lan a saní. Ukazuje se, že muži prostě nalili na písek určité množství vody, aby mohli přesunout těžké předměty, jako jsou sochy a kameny přes poušť.

“Egyptologové si mysleli, že jde o čistě obřadní čin,” řekl Bonn pro Live Science . “Otázkou je: Proč by to dělali?” V podstatě je to jednoduché, suchý písek se jen shlukuje dohromady, proto by bylo obtížné táhnout kameny přes poušť. Použití vody pomáhá spojit zrnka písku, a vytvořit tak pevnější povrch, po kterém mohli kameny a sochy posouvat snadněji. “Pokud použijete suchý písek, nebude to fungovat, ale pokud je písek příliš vlhký, ani to nebude fungovat,” vysvětlil Bonn. “Je tu optimální tuhost. Ukazuje se, že namočení písku z egyptského pouště může poměrně snížit tření, což znamená, že potřebujete pouze polovinu lidí na práci.” 

Takže podle vědců byli staří Egypťané dostatečně inteligentní, aby postavili pyramidy a nepoužívali tolik dělníků k práci, jak si většina lidí myslí. Zde je video představující malbu a experiment.

Archeolog Harvardu, Mark Lehner souhlasí. Poté, co sám studoval obraz a strávil roky mezi egyptskými lidmi, kde podrobně studoval jejich dějiny, nedokáže pochopit jejich monumentální úspěch a jeho převádění na mimozemské osoby. „Poprvé jsem odjel do Egypta v roce 1972 a zůstal jsem zde 13 let“ řekl pro PBS. „ Nejprve jsem nemohl pochopit, jak byli lidé schopní toto dokázat, jenže důkazy jsou opravdu všudypřítomné. Znaky lidské práce jsou vidět všude.“

Myšlenka, že lidé nebyli schopni budovat tyto skvělé struktury a že jsme museli mít božskou, nebo mimozemskou, je urážka. Starověké národy měly různé techniky pro řezání kamene a jeho přesouvání, a také byly schopny využít lidské síly způsobem, který je v dnešním moderním světě z velké části neslýchaný. Zatímco moderní lidé dokázali nahradit pracovní sílu stroji, což umožnilo výstavbu jen s malým týmem lidí, stavba takových struktur, jako jsou pyramidy, vyžadovala desítky tisíc lidí, kteří používali to, co dnes mnozí dnes nazývají primitivními stroji a technikami.

Ale faktem zůstává, že pyramidy postavila lidská rasa a měla by být na tento úspěch hrdá a učit se z ní. Protože to není jen egyptská historie. Je to lidská historie. A Cizinci s tím neměli nic společného.