Japonský duch bez tváře dokáže člověka vyděsit k smrti

Nejznámější a nejčastěji se zjevující nadpřirozenou bytostí v Japonsku je Noppera-bo, tedy duch bez tváře. I když podle všeho bylo zaznamenáno jen pár případů v 70. a 80. letech minulého století, každý Japonec nebo Japonka prý zná někoho, kdo tohoto ducha bez tváře viděl. Jak Noppera-bo vypadá, a proč lidi tak děsí?

Japonská městská legenda

V japonském folklóru existuje velmi známá městská legenda, která se časem rozšířila po celém Japonsku. V každé městské legendě samozřejmě najdeme do jisté míry pravdivé i vymyšlené části a nemohou chybět ani hororové prvky. O čem se tedy hovoří v legendě o duchovi bez tváře?

Jeden japonský obchodník před mnoha lety cestoval po japonských městech a v každém z nich se pokoušel prodat své zboží. Jednou se během jedné ze svých cest setkal s mladou ženu, která plakala, a tak se jí zeptal co se stalo.

Žena si svou tvář otřela od slz a otočila hlavu k obchodníkovi. Ten, když spatřil její prázdnou tvář bez očí, nosu a úst, se natolik vylekal, že před ní okamžitě utekl. Když vyčerpaný obchodník přišel do nejbližšího pohostinství, kde se chtěl najíst, hostinskému vyprávěl hrůzostrašný příběh, který se mu stal.

Hostinský najednou obchodníka ve vyprávění zastavil a otočil se tváří k němu se slovy: “Myslíš takto?” Hostinského tvář byla prázdná stejně jako tvář mladé ženy, kterou potkal předtím. Obchodník se vyděsil ještě víc a rozběhl se k budově, kde sídlili strážníci. Když však vběhl do budovy, zjistil, že i všichni strážníci jsou bez tváří.

Obchodník měl po celém incidentu tak nahnáno, že všechno zboží nechal na místě, nikde se nezastavoval a jel rovnou domů. Když za sebou zavřel a zamkl, jeho překvapená žena na něj zvolala: “Co se děje, miláčku? Proč si už doma?” Manželce pak vyprávěl celý děsivý příběh, který zažil, a proč se vlastně vrátil tak náhle domů. Manželka se na něj otočila a zeptala se: “Myslíš takto? ”

Zda se tento příběh odehrál přesně tak, je sporné, ale v Japonsku asi není člověk, který by ho neznal. Tato legenda se dlouhá desetiletí tradovala mezi lidmi jen ústně. Poprvé se o ní zmínil ve své knize Kwaidan: Příběhy a studie zvláštních věcí, která vyšla v roce 1903, řecko-irský spisovatel Patrick Lafcadio Hearn, známý také pod japonským pseudonymem Koizumi Yakumo.

Výskyt ducha bez tváře

Rozšířená městská legenda o Noppera-bo zřejmě způsobila, že duch bez obličeje je jedním z nejpodivnějších japonských přízraků. Mezi Japonci se sice říká, že tento duch, který se nejčastěji zjevuje jako ženská postava s hladkou bílou tváří bez očí, nosu a úst, není zlým duchem a většinou bývá neškodným, ale každého člověka dokáže vyděsit až k smrti, protože při téměř každém setkání s duchem Noppera-bo, je takových duchů na jednom místě hned několik.

Začne to jedním duchem, který člověku ukáže svou prázdnou tvář. Vyděšený člověk pak před ním uteče, a hned při prvním setkání o tomto duchovi řekne kolemjdoucímu člověku.

Ten se na něj otočí také s prázdnou tváří, a takto se to opakuje několikrát. Obětem těchto duchů sice nic nehrozí, protože si z vyděšených lidí dělají jen “velkou zábavu”, no labilnější člověk se může po takových opakovaných setkáních s duchem bez tváře vyděsit až k smrt.

Sdílet:
Loading...