Jaké tajemství skrývá labyrint pod Budapeští? A koho to tam návštěvníci slyší?

Rate this post

Jeskynní labyrint pod Budapeští, přesněji řečeno pod Budínským hradem na jižním svahu hradního vrchu, je od roku 1987 součástí světového dědictví UNESCO. Dnes to je jedna z nejnavštěvovanějších památek Budapešti, ale málokdo ví, že jsou zpřístupněny jen necelé dva kilometry tohoto unikátního podzemí, jehož celková délka je více než deset kilometrů.

Podzemní labyrint byl v minulosti velmi tajuplným místem, protože zde měl být vězněn i legendární Vlad III. Tepes, známější pod přezdívkou Dracula. Co všechno se tu odehrávalo?

Historie jeskynního labyrintu

Labyrint pod Budínským hradem vznikal tisíce let. Nejprve si s ním pohrála matka příroda, neboť ho vyhloubily hlavně podzemní termální prameny. Podzemní chodby se pak staly před 350 tisíci let domovem prvních pravěkých lidí, což potvrdili i archeologické nálezy, potom je využívali i staří Římané. Během středověku se jeskynní labyrint využíval na uskladnění vína, zemědělských plodin a později byly vyhloubeny další tunely, které pospojovaly domy na hradním vrchu s celým hradem. Podzemím se tak dalo přesouvat z jedné části na druhou. Celková délka podzemních tunelů tak výrazně vzrostla.

Běžným lidem zatím nebyl zpřístupněn celý labyrint a zřejmě ani tak brzy nebude. Podle dostupných údajů má celkovou délku více než deset kilometrů, kde se ukrývají různé tajné chodby, zákoutí a bunkry, které běžný smrtelník ještě neviděl. A právě zde se podle různých badatelů nacházejí největší tajemství jeskynního labyrintu.

Byl v labyrintu uvězněn Dracula?

Podle historických pramenů se do podzemního labyrintu pod Budínským hradem po zradě uherského krále Matyáše Korvína dostal i Vlad III. Tepes, jehož lidé znají jako Vlada Draculu. Badatelé však dodnes nedokáží říci jak dlouho v hradním vězení a později i v podzemních chodbách vlastně byl.

Někteří záhadologové si však myslí, že byl někde v jeskynním labyrintu dokonce pohřben, a i díky tomu se měl v 19. století údajně v labyrintu zjevovat přízrak známý jako Černý hrabě. Ten měl terorizovat lidi, kteří do podzemí vstoupili. Britsko-maďarská spisovatelka Jennifer Walker však mluví také o tom, že Černý hrabě by mohl být ve skutečnosti jakýmsi loupežníkem z přelomu 18. a 19. století, který našel v labyrintu úkryt před zákonem a pravděpodobně tam i zemřel.

Kromě tohoto přízraku se mají v labyrintu zjevovat i další duchové. Když Budín obsadili Turci, ti měli podzemní tunely využívat na ukrytí svého pokladu. A nejen to. V blízkosti labyrintu byl postaven velký harém, který zde zřídil turecký sultán, a ten prý nechal některé ženy, které ho už přestaly bavit, zabít, případně zazdít v podzemních tunelech pod Budínským hradem.

Dodnes někteří lidé tvrdí, že je v jeskynních slyšet ženský pláč a křik. Mohly by to být duše zavražděných žen? Někteří tomu nevěří, ale faktem je, že archeologové v 30. letech 20. století našli několik pozůstatků žen z dob tureckého obsazení Budína. Jaké další tajemství ukrývá jeskynní labyrint pod Budínským hradem?

Sdílet: