Jak skončila nejslavnější irská čarodějnice Alice Kyteler?

Rate this post

Irské město Kilkenny je oblíbenou turistickou destinací, protože se zde nachází velké množství památek středověké architektury. Městu se proto říká Mramorové město, kde je hlavní dominantou mohutný hrad z 12. století, městské hradby a kamenné mosty.

Lákadlem pro turisty, kteří se v kamenných uličkách cítí jako ve středověku, je však také kamenný dům, ve kterém žila nejslavnější irská čarodějka Alice Kyteler. Dodnes nikdo nedokáže říci, zda to byla skutečná čarodějka a kde se před upálením ztratila.

Jak se vlastně z vlivné šlechtičny stala nenáviděná čarodějnice?

Příčinu toho lze hledat již v tom, že Alice Kyteler nebyla pravou Irkou, protože její rodiče pocházeli z Holandska. I když se narodila ve městě Kilkenny, místní obyvatelé ji nikdy nepřijali za svou a vždy se na ni dívali jako na cizinku. Alice se narodila v roce 1263 v kamenném domě, který je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí.

Během jejího života se jí staly osudnými čtyři muži, kvůli kterým byla obviněna z čarodějnictví. Prvním manželem byl zámožný obchodník William Outlaw, za kterého se vdala ještě jako 17 letá. Po pěti letech však její první manžel za záhadných okolností zemřel a místní lidé si mysleli, že ho zabila právě Alice Kyteler se svým milencem Adamem Blundem, kterého si za muže vzala v roce 1302. Jelikož oba měli poměr ještě během života jejího prvního manžela, byly obvinění z jeho vraždy, ale zůstalo jen u obvinění, protože žádné důkazy nebyly nalezeny.

Adam Blund si však svou zámožnou manželku také dlouho neužil, protože zemřel o šest let později v roce 1308. Její třetí manžel Richard Valle si ji vzal za manželku jen rok po smrti jejího druhého manžela. V roce 1316 však také zemřel za nevyjasněných okolností. Ještě týž rok si však Alice Kyteler vzala svého čtvrtého a zároveň i posledního manžela sira Johna Poera, který s ní vydržel nejdéle – osm let.

Manželství opět ukončila smrt manžela. Zajímavostí je, že první manžel byl s Alicí Kyteler v manželství pět let, druhý šest let, třetí sedm let a čtvrtý osm let. Byla to jen náhoda? Obyvatelé z města Kilkenny si to nemysleli a považovali ji skutečně za čarodějnici. Celou záležitost pro znepokojení místních lidí tak začal vyšetřovat tehdejší biskup Richard de Ledrede.

Spojila se s ďáblem?

Biskup Richard de Ledrede se však sám po čase dostal i díky vyšetřování Alice z čarodějnictví za mříže. Když se však biskup z vězení dostal, pokračoval s vyšetřováním záhadných úmrtí jejích manželů, a navíc se Alice Kyteler chtěl i pomstít za to, že ho dostala za mříže.

Biskupovi se nakonec podařilo tuto čarodějku dostat do vězení a pak i před soud, kde byla obviněna z čarodějnictví, protože „vraždila zvířata a rozhazovala jejich vnitřnosti, aby přivolala na pomoc síly temna“, aspoň tak se o ní vyjádřil biskup.

Alice Kyteler se k tomu před soudem nakonec přiznala, ale bylo to pravděpodobně jen kvůli tomu, že byla ve vězení krutě mučena. Alice Kyteler se tak stala v Irsku prvním odsouzeným člověkem za čarodějnictví a v roce 1324 měla být upálena na hranici. Oheň se sice na hranici rozhořel, ale čarodějka Kyteler v něm neshořela. Během noci totiž zmizela ze své zamřížované cely a nikdo nevěděl kam. Podle biskupa to byl další důkaz, že šlo o čarodějnici.

Sdílet: