Jak se odpoutat od minulosti, abyste položili základy pro lepší a silnější budoucnost?

5/5 - (2 votes)

Občas nastanou situace, které si i po delší době nedokážeme vymazat z hlavy. Nedokážeme na ně přestat myslet. Ať už jde o bolestivou konverzaci mezi partnery, hádku v rodině, po které nastalo několikaleté ticho nebo jiné podobné situace, které utkví v minulosti a bohužel jsou strašákem i pro naši budoucnost. Jedno je ale jasné, pokud zabřednete v minulosti, nečeká vás nic pěkného.

Víte co je nejčastějším problémem lidí, kteří navštěvují psychologickou poradnu? Nedokáží se vyrovnat s tím co se jim kdy stalo. Nedokáží se odpoutat od minulosti. Neustále si opakují, co vše se jim stalo, co vše jim bylo vyčteno a v čem všem dělali chyby. Tímto způsobem myšlení a chování si ale ubližujeme. Nikdy nemůžeme dosáhnout silnějšího Já, pokud budeme neustále zaujatí dřívějšími chybami, jizvami na duši a otravnou lítostí.

Nejdůležitějším krokem vpřed je zapomenout na minulost a žít přítomností. Když se budete neustále dívat zpět, nikdy si pořádně neužijete to, co se kolem vás děje teď. Jestliže se jen užíráte tím, co se vám kdy stalo a co vám kdy kdo řekla, nikdy se nebudete dívat správně na to, co se děje právě teď, což vám zabrání budovat tu nejlepší možnou budoucnost, která vás jen může potkat. Je to jako řetězová reakce.

Samozřejmě existuje několik metod, které vám pomohou se od minulosti oprostit a jít vstříc nádherné budoucnosti. My vám ale představíme dvě základní a zároveň nejúčinnější metody, jak se posunout dál.

S minulostí se musíte smířit a nechat jí za sebou

To, co bylo, už bylo. Není snadné se s minulostí srovnat a možná vás to bude stát i nějaký čas, než si vůbec uvědomíte, proč jste vůbec v minulosti zabředli. Nemá ale smysl v sobě držet zášť. Nic se tím nezmění, alespoň minulost ne. Co už se stalo nezměníte, ale třeba právě díky zlosti, kterou v sobě udržujete vám právě teď utíkají skvělé příležitosti před očima. Nevidíte je jen proto, že se pořád udržujete v myšlenkách na to, co vše se stalo a jak to mohlo být jinak.

Někdy je úprk do minulosti snadnější, než žít tím co je dnes. Například lidé po rozchodu se rádi užírají tím, jaký byl jejich vztah na začátku a jaký si ho představovali a jsou stále více nešťastní protože, milostný vztah jim nevyšel dle jejich představ. Taková osoba se ale nikdy neposune dál. Dokud nepřijde na to, že minulost už nezmění a je na čase na ní přestat myslet a dívat se jen dopředu a ne zpět.

Někteří tento úkol zvládnou sami, dokáží v duchu odpustit sobě i druhým a oprostí se od toho co bylo. Jiní k tomu potřebují odbornou pomoc. V obou případech jde ale o krok v před. Pokud na to sami nemáte, nestyďte se vyhledat odborníka. Rozhodně vám to pomůže konečně nechat minulost za sebou.

Nedívejte se na minulost skrze emoce ale skrze fakta

Taky si říkáte, že to, co se vám v životě přihodilo, bylo nespravedlivé? Bylo to nepříjemné a vy nechápete, proč zrovna vy? Pokud se chcete posunout dál musíte změnit způsob, jakým se na vaší minulost díváte.

Když budete přemýšlet nad minulostí, přemýšlejte o faktech nikoliv o pocitech, které jste přitom měli. Vzpomínejte na to co jste během situace, která vás tak tíží, dělali, kdo všechno u toho byl, co jste říkali, jaký byl celý průběh dané situace. A v neposlední řadě zvažte, jakou lekci jste si z celé situace odnesli. Každá situace v našem životě nám dává lekci a ponaučení. Někteří se odmítají poučit, vůbec nad tím takto nepřemýšlí a slepě jedou dál. Mentálně silní lidé si ale z každé špatné zkušenosti vyvodí lekci do života.

Opakujte si příběhy, které vás tíží do posledního detailu. Zapisujte si je do deníku, pokud to pomůže. Představte si, že jste vypravěč, máte objektivně popsat celou situaci a vyvodit z toho ponaučení. Jak se říká „dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“.

Spokojte se s minulostí, přijměte přítomnost a plánujte svou budoucnost.

Nežít minulostí neznamená, že ji budeme ignorovat. Významem minulosti, je se z ní poučit. Brát životní situace jako lekce do života. Díky vašim zkušenostem se můžete lépe rozhodovat v přítomnosti, čímž si formujete lepší budoucnost.

Ublížil vám někdo? Pak se musíte naučit odpouštět. Možná si teď mnozí říkáte „to určitě“. Odpustit ale neznamená zapomenout. Tak například dva lidé se spolu nebaví. Je jedno jak dlouho, jestli roky nebo měsíce. Klidně se s tímto člověkem nebavte dál, pokud to tak cítíte ale v sobě mu odpusťte. Vypusťte tu zlost a zášť vůči němu. Osvobodí vás to a posune dál.

Vaše vize budoucnosti by měla být o tom, kým se chcete sátá, ne tím, kým jste byli. Takže pokud se dokážete nad minulostí zamyslet tak, abyste se z ní poučili a ne zabředli, ujistěte se, že se vzdáváte jakéhokoliv hněvu, záště, hanby nebo viny, která vás v ní drží.

Zdroj: inc.com

Sdílet: