Hubert Pilčík: Muž, který děsil celé Československo

V roce 1948 sužovala zemi krize a množství lidí se rozhodlo pro emigraci z Československa do jiných zemí. Nejvíce lidí se rozhodlo odejít do Německa a do Rakouska, ale odhaduje se, že celkově tehdy zemi opustilo až 250 000 lidí, přičemž nejednomu z nich pomohl přes hranice právě Hubert Pilčík. Jednoho dne si však řekl, že už lidi nebude jen provádět přes hranice, ale i vraždit.

Narodil se 14. října v roce 1891 v českém městečku Nový Hrozenkov. Už od mládí byl jeho život poměrně hektický, putoval z práce do práce a nikde nepobyl příliš dlouho. Nejdelší dobu byl zaměstnán ve firmě Škoda jako zámečník, kde zůstal až do důchodu. Měl o 11 let mladší manželku a jejich manželství zůstalo bezdětné.

Na zločiny Huberta Pilčíka by se možná nikdy nepřišlo, ale 6. března v roce 1951 vypukl požár v opuštěné chatě, která se jmenovala Lipovka. Požár se podařilo dostat pod kontrolu, ale děsivý nález nikdo nečekal. Na další den byly v Lipovce nalezeny ohořelé lidské ostatky. Vyšetřování prokázalo, že pozůstatky patřily muži a jednoznačně ho nezabil požár chaty, byl totiž politý hořlavinou a upálen zaživa už dříve, než požár v Lipovce vůbec vypukl. Vzhledem k tomu, že tělo bylo požárem značně poškozené, totožnost muže se odhalit nepodařilo.

O něco později, ještě týž rok, si děti hrály nedaleko slovenského města Senec, když našly lidskou nohu. Rodiče zalarmovali úřady a ukázalo se, že v mělkém hrobě ležela polonahá, přibližně 30letá žena. Její tělo bylo již v pokročilém stádiu rozkladu, ale také díky provazu na jejím těle se podařilo zjistit, že byla zavražděna. Tuto ženu se po nějakém čase podařilo díky zubním korunkám identifikovat, jako Renatu Balleyovou.

Vyšetřování ukázalo, že Renata se spolu se svou rodinou chystala emigrovat. Její příbuzní si mysleli, že se vše podařilo, ale Renatu už více neviděli. Stopy vedly přímo do domu číslo 149 v Senci, v němž bydlel převaděč Hubert Pilčík se ženou. Pro úředníky bylo těžké uvěřit, že by Hubert vraždil. Byl to milovník přírody, podnikal dlouhé túry, sbíral léčivé bylinky a chránil přírodu, jak jen mohl.

Všechny důkazy však přece jen vedly přímo k němu a policie ho nakonec zatkla za vraždu Renaty a jejího otce. Později se však ukázalo, že Hubert byl skutečně nebezpečný vrah a je možné, že vražd má na kontě mnohem víc. Po domovní prohlídce se u Pilčíků našla 12letá neteř zavražděné Renaty, která měla být v té době v Bavorsku, množství zbraní, ohořelý občanský průkaz cizí osoby a zavazadla s oblečením a obuví různých velikostí.

Našlo se dokonce i mučící zařízení, v němž byla Renatina neteř vězněna a mučena. Později dívka vypověděla, že ji Pilčík i zneužil a nutil ji psát rodině dopisy, aby to vypadalo, že je skutečně v Bavorsku. Ukázalo se, že muž upálen v Lipovca byl Renatin otec a také toho zabil právě Hubert Pilčík.

V roce 1951 byl nakonec Hubert Pilčík uvězněn a během výslechu se přiznal, že plánoval zabít nejen neteř mrtvé Renaty, ale i další její příbuzné, a dokonce i svou manželku. Dlouho však v cele nepobyl, protože v ní spáchal sebevraždu.

Zdroj: wikipedia, kriminalistika