Haluzická soutěska: slovenský unikát, který vám vyrazí dech

3.7/5 - (4 votes)

Naši slovenští sousedé se pyšní hned několika přírodními skvosty a nádhernými místy, které stojí za to navštívit. A tak jako všude i na Slovensku jsou lokality, které nejsou turistům příliš známé, avšak svou nádherou vyráží dech. Haluzická soutěska připomíná prales, kde najdete nádhernou zříceninu kostelíka i vodopád.

Přírodní památku Haluzická tiesňava najdete v katastru vesnice Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Unikátní památka vznikla erozivní činností Haluzického potoka, který se v první fázi zařezal do málo odolných dolomitů a v pozdější fázi prorazil k ještě méně odolné vrstvě hlinitých břidlic.

Haluzická soutěska (tiesňava) je jeden kilometr dlouhá a dvě stě metrů široká. Je hluboká asi 50 metrů. Díky své atmosféře a divoké vegetaci silně evokuje tropický prales. V roce 1963 byla prohlášena za přírodní památku a celkově se rozprostírá na 3,5 hektarech ochranného pásma, kde platí 4. stupeň ochrany.

Strany rokle jsou zalesněné, ale postupně se sesouvají a ohrožují okolní domy a sousedící historickou památku, zříceninu románského kostelíku s hradištěm. Část zdi zříceny se už do rokle sesypala. Celou nádheru si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Sdílet: