Greenbierský duch: Přízrak, který usvědčil muže z vraždy

Vypadalo to jako nehoda. Řekl to chlapec, který našel tělo, i místní lékař. Z vizuálního hlediska byla Elva Zona Heasterová obětí “věčné slabosti”, jak doktor nazval příčinu smrti. Psal se 23. leden 1897 a okres Greenbrier v Západní Virginii se tímto dnem zapsal do dějin záhad.

Ráno v inkriminovaný den odešel Elviin druh Edward Shue do práce u místního kováře. Kolem oběda poslal muž domů chlapce, kterého viděl pobíhat po ulici s tím, aby se Elvy zeptal, jestli jí nemá cestou z práce přinést něco z obchodu. Chlapec tedy za odměnu utíkal k Elvě a Edwardovi, kde našel nehybné tělo ženy. Pak utíkal za matkou, které prozradil, co viděl, a až ta zavolala lékaře.

Předtím, než doktor dorazil, se Edward o hrozné tragédii dozvěděl a vrátil se domů. Když uviděl tělo, rozplakal se a přenesl ho ze země na postel. Mrtvolu také oblékl, což bylo přinejmenším zvláštní. V těch dobách bylo v Západní Virginii zvykem, že nebohé ženy myli a oblékali výhradně jiné ženy, Edward však trval na tom, že to udělá sám. Vybral šaty s vysokým límcem.

Když přišel lékař, Edward byl doslova hysterický. Téměř ho nenechal, aby se ženy dotkl. Jelikož doktor nemohl provést důkladnou obhlídku, uvedl, že Elva zemřela přirozenou smrtí a odešel. Krátce poté ženu pohřbili.

Greenbrierský duch

Příběh by skončil, kdyby se Elva nerozhodla vrátit jako duch a neříct, jak skutečně zemřela. Elviina matka Mary Jane Heasterová odjakživa nenáviděla Edwarda a byla přesvědčena, že právě on stojí za dceřinou smrtí. První “důkaz” získala už v den pohřbu, když z rakve vytáhla bílou plachtu, aby ji vyprala. Voda po vložení plachty zrudla do krvavě červené.

Mary Jane předpokládala, že to naznačuje nesrovnalosti v okolnostech, za jakých Elva zemřela. Přesně však nevěděla, na co se má zaměřit, a tak se prý celý měsíc modlila, aby dostala znamení, které by jí pomohlo dosvědčit, že za smrtí její dcery může Edward.

Dostala víc, než čekala. Asi měsíc po pohřbu se Mary Jane probrala a v ložnici viděla Elviina ducha. Ten jí měl říct, že Edward byl krutý muž, který ji napadl a zlomil jí vaz, protože si myslel, že mu neuvařila večeři. Aby dokázala své tvrzení, otočila hlavu o 180 stupňů.

Děsivý výjev pokračoval i následující tři noci. Mary Jane si byla jistá, že Elvu zabil Edward, a tak zamířila za nejbližším právníkem. Ten kontaktoval úřady s požadavkem o exhumaci těla. Když koroner přiznal, že neprovedl podrobnou pitvu, byl okamžitě vydán souhlas k vykopání těla.

Dne 22. února Elviino tělo exhumovali navzdory četným Edwardovým protestům. Ukázalo se, že měla opravdu zlomený vaz. Jejího manžela obvinili z vraždy. Jedním z klíčových svědků obžaloby byla právě Mary Jane. Obhájce se ji snažil vykreslit jako psychicky narušenou, porota však historce o Elviině duchovi uvěřila. Edwarda odvedli do místní věznice, parta místních mužů si však myslela, že spravedlnosti nebylo učiněno zadost. Vydala se směrem k věznici, Edwardovi se však rozzuřeným chlapům podařilo uniknout. Zemřel za mřížemi o tři roky později a až do posledních chvil tvrdil, že je nevinný.

Greenbrierský duch se už nikdy víc neobjevil.

Sdílet:
Loading...