Goblini: mytologie nebo realita?

Na světě neexistuje kultura, která by se nezmínila o skřítcích. Malé rasy tvorů, kteří mají v legendách lidský aspekt. Obvykle se vyskytují v horách, lesích a dolech a jsou definováni jako zlí a nebezpeční jedinci.

Stejně jako další fantasy a magická stvoření jsou to bytosti, které lze definovat jako směsici lidí a duchů. Jsou popisováni jako malí jedinci a v závislosti na kultuře mají buď dobré úmysly nebo zlé. Jejich velikost je srovnatelná s tou dětskou. Nemají víc než metr, mají špičaté uši, zaoblené nosy a zelenou kůži. Tyto zlomyslné bytosti jsou také nepříjemné a chamtivé. Každý z nich má zvláštní schopnosti magické povahy.

Říká se, že jejich původ sahá do 14. století a že mají větší zastoupení v severozápadní Evropě, ve Skandinávii, na Britských ostrovech a ve Spojených státech. Jeho název je odvozen ze starého francouzského pravopisu „gobelino“.  Rovněž se popularizoval názor, že původ těchto tvorů se datuje už od vzniku Římské říše.

Většinou ale když hovoříme o skřítcích, myslíme přitom na Irsko, kde také tvoří národní symbol. Nehledě na jejich původ, přežívají v lesích, které jsou zároveň pod jejich ochranou. Jsou také pověstní svým bohatstvím, protože v dobách války zakopali několik velkých hrnců zlata.

V legendách se také vypráví o tom, že pokud narazíte na skřeta a zíráte na něj, neuteče vám. Pokud se však podíváte jiným směrem, ztratíte jej okamžitě z dohledu. Dnes jsou ale uznávaní jako magická stvoření oblečená v zeleném.

Mějte však na paměti, že jejich popis se může lišit v závislosti na kultuře a zemi, ve které se o nich mluví.  

Zdroj: ms

Sdílet:
Loading...