Duhový eukalyptus – nejpodivnější div přírody

Duhový eukalyptus je jediný druh eukalyptu, který roste na severní polokouli. Jeho charakteristickým rysem je krásná barevná kůra, která se třpytí různými barvami. Tento druh eukalyptu lze pěstovat i mimo jeho přirozené prostředí, ale vyžaduje zvláštní péči. Ve kterých zemích duhový eukalyptus přirozeně roste a jaké jsou podmínky pro jeho pěstování?

Unikát mezi stromy pochází z Nové Guineje, Indonésie a Filipín a je jediným typem eukalyptu, který roste na severní polokouli, všechny ostatní druhy najdeme jen té jižní. Strom je právem považován za jeden z nejkrásnějších a zároveň nejpodivnějších přírodních divů. Ve svém přirozeném prostředí dorůstá výšky až 60 metrů, pokud je však pěstován dorůstá jen do 3 metrů.

Duhový eukalyptus má vzpřímený kmen, ale jeho charakteristickým rysem je barevná kůra. Tento neobvyklý efekt je dán jednotlivými vrstvami kůry, která je zelená, modrá, žlutá, oranžová, červená a v různých odstínech fialové. Tím, že je kůra šupinatá, odkrývají se na různých místech jednotlivé vrstvy a strom tak vypadá, jako by jej někdo polil všemi barvami.

Květy tohoto eukalyptu jsou bílé a tvoří 6 až 8 kusů okolíků a jeho plody jsou kulovité vaky dlouhé přibližně 4 mm. Tyto váčky obsahují eukalyptová semínka v podobě malých černých kuliček. Listy jsou kopinaté, neustále zelené a špičaté.

Pěstování duhového eukalyptu

Nebudeme lhát, duhový eukalyptus je obtížné pěstovat, protože vyžaduje zvláštní péči. Nejdůležitější je samozřejmě lokalita a kvalita půdy. Pokud jde o sazenice, měli byste kupovat ty, které jsou bez chorob a nesmí vykazovat žádné poškození nebo deformaci. Zároveň je třeba strom zasadit na slunném místě, protože světlo mu pomáhá růst.

Duhový eukalyptus miluje vodu a hodně si jí bere ze země, proto může být jeho kultivace prováděna v zatopených oblastech. Nejlepším postupem je zasít semena do rašelinových disků, kde mají větší šanci na rašení.

Kromě toho nesmíte zapomenout, že eukalyptový strom je citlivý na mráz, a proto je nutné, abyste strom v zimě přesadili a přenesli do tepla. V domácnosti by ale měl být mimo dosah radiátorů a nejlépe ve vlhčí místnosti. Jestliže je pěstován v květináči, neměli byste také zapomenout na hnojení a časté a hojné zalévání.

Zajímavá fakta o duhovém eukalyptu

Tento eukalyptus se v zemích svého původu velmi často používá při výrobě papíru.

Obyvatelé místních měst z něj vytvářejí krásné suvenýry, které pak prodávají turistům.

Díky své duhové kůře je tento strom považován za jeden z nejpodivnějších divů přírody.

Tento eukalyptus se v omezené míře používá jako palivové dříví a dřevěné uhlí, ale je obvykle považován za příliš cenný na to, aby byl použit jako palivové dříví.

Dřevo z tohoto eukalyptu se používá k výrobě dřevotřískových desek, dřevovláknitých desek a dřevité vlny.

Sdílet:
Loading...