Duhový eukalyptus: nejkrásnější strom na světě

Pokud tento strom uvidíte na fotografii, nenapadne vás nic jiného, než že snímek prošel Photoshopem. Kdo si může prohlédnout duhový blahovičník na vlastní oči, obvykle je to láska na první pohled. Jeho kůra hraje všemi barvami a tvoří fascinující duhové divadlo.

Překrásný duhový blahovičník, jehož oficiální český název je blahovičník oloupaný (Eucalyptus deglupta) je výjimečný nejenom svou krásou, ale i v mnoha dalších ohledech. Například jde o jeden z mála eukalyptů, který neroste jenom v Austrálii.

Někteří odborníci také tvrdí, že se jedná o nejrychleji rostoucí strom na světě. Bylo zdokumentováno, že je schopen vyrůst až o 10 metrů během 15 měsíců. Dokáže také žít i na severní polokouli. Ne nadarmo se proto považuje za jeden ze stromů 3.tisíciletí.

Přirozeně roste i na filipínském ostrově Mindanao, kde se mu daří tak dobře, že je zde možné najít opravdové velikány, dosahující výšky přes 70 metrů. Oblíbeným se stává také mimo místa jeho přirozeného výskytu, například ve Spojených státech.

Neuvěřitelně zbarvená kůra dělá z těchto fascinujících stromů velkou turistickou atrakci. Na první pohled však na nich není nic zvláštního. Teprve, když se z jejich kmenů začne kůra v pruzích olupovat, ukazují se pod ní jednotlivé vrstvy barevného lýka a odhalí se tak úžasné přírodní umělecké dílo. Nejvíce patrná je hra barev u paty stromu, některé exempláře blahovičníků jsou však duhové po celé délce kmene.

Jistou ironií osudu je, že na Filipínách tento úchvatně barevný strom ponejvíce používají k výrobě papíru. Bílého. Nábytek, který se z něj rovněž vyrábí, není sice tak duhový jako kůra, ale i tak si jeho dřevo uchovává různé odstíny hnědé a zelené.

Zapomeňte ale na to, že byste si tento strom vysadili pro okrasu na zahradě. Ačkoliv je jediným blahovičníkem, který roste na severní polokouli, nemá naše dlouhé zimy rád. Je to ovšem strom budoucnosti, neboť jak se v posledních letech ukázalo, výborně zpevňuje erodovanou půdu a dokáže rychle zarůst prázdná místa ve vytěžených lesích. Třeba díky němu bude planeta duhovější.

Zdroj: EM

Sdílet: