Diamant smrti, nebo jen pověra?

Každý vzácný a velký diamant má svou historii a povětšinou to je historie krvavá, za kterou podle pověrčivých lidí může kletba, která byla na konkrétní diamant vyslovena. Jedním z takových diamantů, který přinesl svým majitelům smrt je i Oko Brahmy, jak se tento drahokam jmenoval v Indii, dokud nebyl ukraden. Co se s ním dělo potom a jakou smrt přinesl jeho “vlastníkům”?

Oko Brahmy a údajná kletba

A proč nese diamant takové zvláštní jméno? Právě kvůli tomu, že byl v první polovině 19. století ukraden v hinduistickém chrámu v indickém městě Pondicherry a tento diamant byl jedním ze dvou očí sochy boha Brahmá. Ze sochy ho před téměř dvěma staletími ukradl jeden mnich, když tento diamant z oka sochy Brahmy v nestřežené chvíli vyloupl. Co se spotem stalo s tímto mnichem a s diamantem není známo, protože Oko Brahmy se náhle objevilo až na počátku 20. století v majetku amerického obchodníka JW Parise. Právě on se prý stal první obětí kletby, která byla na diamant uvalena.

Diamant Oko Brahmy sice nepatří mezi největší a nejvzácnější diamanty, protože původně měl jen 195 karátů (největší diamant na světě – Cullinan má 3106 karátů) a po vybroušení jeho hodnota ještě klesla. Známější je spíše tím, že to je drahokamem smrti, protože jeho třem majitelům přinesl smrt.

Tři podobné smrti vlastníků diamantu

Prvním oficiálním majitelem Oka Brahmy byl již zmíněný obchodník JW Paris, který si tento diamant přivezl do USA, kde ho později i prodal. Peníze z prodeje drahokamu si však velmi dlouho neužil, protože jen krátce poté skočil z newyorského mrakodrapu. A komu diamant vlastně prodal?

Koupila ho ruská šlechtična Nadia Vyegin-Orlov v roce 1932, po níž se později diamant i přejmenoval na Černý Orlov. V té době už bývala ve své římské vile, když utekla, jako mnoho dalších ruských šlechticů, z Ruska. Tento černý prokletý diamant si užila 15 let, tedy o trochu déle než jeho předešlý majitel. Skončila však stejně jako americký obchodník, když v prosinci roku 1947 spáchala sebevraždu skokem z jedné římské výškové budovy.

Diamant pak přešel do vlastnictví její rodinné přítelkyně Leonilly Viktorovny Bariatinské, která si ho užila jen měsíc. I ona svůj život ukončila skokem z okna, ale spekuluje se o tom, že mohla být i zavražděna a její smrt měla vypadat jako sebevražda.

Je už kletba prolomena?

Dalším majitelem Oka Brahmy, tedy dnes už Černého Orlova se stal americký obchodník s drahými kameny Charles F. Wilson, který však nechal vzácný drahokam rozřezat na jeden větší a několik menších kousků. Podle jeho slov tak chtěl prolomit tajemnou hinduistickou kletbu. Podle všeho se mu to asi povedlo, protože Černý Orlov potom několikrát změnil majitele a už žádný z nich nespáchal sebevraždu.

Posledním majitelem Černého Orlova je Američan Dennis Petimezas, který je přesvědčen, že se už nemusí žádné kletby bát, když řekl: “jsem si jist, že kletba byla zlomená a nikdy jsem nebyl nervózní ohledně jejího naplnění. ”

Skutečně je to tak, nebo žádná kletba nikdy ani neexistovala a byla to jen pověra?

Zdroj: mashable.com, naturallycolored.com

Sdílet:
Loading...